3,3 млн. българи са пазарували онлайн през 2023 г., предимно през смартфон и с наложен платеж, установяват изследователите и предлагат подробен анализ на потребителските нагласи и бариерите на е-пазара в специален доклад – „Пулсът на онлайн потреблението в България 2024“. Това, според експертите, е най-мащабното представително проучване на пазара на електронна търговия у нас. Проучването е осъществено в партньорство между списание Enterprise и изследователската и консултантска агенция Market LINKS с подкрепата на SuperHosting.BG, като са изследвани периодите юни – декември 2023 г. и октомври 2023 – януари 2024 година.
Задълбочено са проучени и анализирани нагласите и предпочитанията на потребителите, бариерите и стимулите за покупка, ролята на маркетинга и рекламата. Включени са и начините на плащания и доставка, потребителската лоялност, но и на редица други, важни за потребителското преживяване теми. Докладът е нов продукт на нашия пазар, насочен към всички, които имат пряко отношение към формирането и управлението на маркетинговите стратегии на онлайн търговците за работа с крайния потребител, изтъкнаха издателите
Социалните медии са двигател на онлайн покупките, показват тенденциите по света. Потребителите очакват онлайн магазините да знаят какво биха харесали, както и да има разнообразни начини за плащане, които да са активни винаги. Клиентът търси лично отношение – продукт, който е лично за него, посочиха от Market LINKS. В последните години има засилване на интерактивното съдържание при онлайн търговията. Все повече се застъпва и добавянето на виртуална реалност, така че клиентът да може да изпробва харесаната дреха как би му стояла.
Онлайн пазаруването у нас
Българският онлайн пазар е ценово чувствителен и значителен дял от купувачите правят предварително проучване на търсените продукти или услуги и сравняват цените на подобни. Степента на лоялност към използваните онлайн магазини е висока, констатират от Market LINKS.
Общо 81% от пълнолетното население на България използва интернет ежедневно, а още 5% – поне веднъж седмично. Това представлява над 4,7 млн. пълнолетни граждани, с лек превес на жените (91% спрямо 86% мъже) и видими разлики между поколенията (100% от т.нар. поколение Z ползват интернет ежедневно спрямо 73% от хората над 60 години), изчислили са изследователите от Market LINKS.