„Андрей Гюров има много ясна визия за националния интерес и успя да създаде „звезден екип”. Гюров би бил една добра кандидатура”. Това заяви Надежда Нейнски по NOVA.
Колко до това дали тя самата би приела да бъде вицепрезидент, Нейнски коментира, че това са много сложни решения и зависят от много обстоятелства.
„Тази тема пред мен не стои в момента, никой не е водил разговор с мен. Но една общност трябва да прецени мъдро обстоятелствата, за да стигне до победа. Президентските избори могат да бъдат фокусът и смисълът на демократичната общност”, коментира Нейнски.
Външната политика не се изчерпва с един мандат, тя е линия, която държавата трябва да държи, за да гарантира националните си интереси”, смята служебният министър в кабинета „Гюров“.
Нейнски изрази предпазливост относно бъдещите действия на новата власт. „Знаем позициите на бившия президент Румен Радев, но тепърва ще видим действията на министър-председателя Румен Радев. Дипломацията е изкуство да защитаваш интересите си, без да губиш уважението на съюзниците. Всяка грешка може да бъде плащана от поколения след нас”, заяви тя.
По повод критиките за 10-годишното споразумение с Украйна, Нейнски внесе уточнение: „Това не е договор, а меморандум за намерения. Разглеждайте го като рамка или врата, през която можем да влезем, а можем и да не влезем. Това е дългосрочна инвестиция в доверие, а не икономическа тежест за България”. Тя допълни, че оттеглянето от подобни стратегически партньорства би имало тежки последици за сигурността на страната в сложния геополитически момент.
Бившият министър коментира и данните на Евробарометър, според които част от българите са против санкциите срещу Русия. Според нея това е резултат от манипулация и дезинформация. „Когато умишлено не информираш обществото и създаваш страх от война, без да разясняваш смисъла на членството ни в демократичните съюзи, се получава такъв рефлекс”, посочи Нейнски.
