Борисов иска да се спаси, ДПС искат да са в управлението, а ПП-ДБ искат пари и власт. Това е сглобката
Президентът се чувства добре в състояние на война и воюва институционално. Той е един от факторите за напрежението в обществото Евроатлантическото мнозинство е клише, зад което искат да скрият греховете си
„Какво се случи вчера по форма и по съдържание? По форма: много грубо и брутално бяха нарушени Конституцията, законите и правилникът за работа на Народното събрание. Председателят, без да знаят изобщо депутатите, освен депутатите на управляващите партии може би, внесе извънреден дневен ред от 10 точки. Гласуваха се закони на първо и второ четене едновременно, което намираме за нарушение на Конституцията и ще го обжалваме в Конституционния съд. Депутатите нямаха един ред съдържание на това, което ще се гласува, нямаше документ. Абсолютно самодоволно, нагло и арогантно, прокараха тези 10 точки с мнозинството, което имат. Това е по форма и по начина на работа – т.е. налага се един диктат на мнозинството, което нито информира, нито съгласува, нито разговор поне води с другите партии, които не са съгласни“. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в ефира на БНТ.
В предаването „Денят започва с Георги Любенов“ тя посочи, че по-важно е какво е съдържанието на работата на парламента вчера и постави въпросът: „Вие знаете ли какво гласувахме вчера да се предостави на Украйна? В решението, което гласуваха, пише да се предостави бронирана техника и резервни части от МВР. Миналия път поне имаше един списък в секретно деловодство, който 17 човека отидохме да прочетем, преди да натиснем копчето. Не го бяха и чели. Този път нямаше и списък. Аз съм сигурна, че никой не знае какво е решило мнозинството вчера да изпрати в Украйна. Е, как на това нещо да му кажеш добро?“, каза Корнелия Нинова.
Лидерът на БСП посочи, че социалистите са поискали министърът на вътрешните работи и министърът на отбраната да дойдат в Народното събрание, за да дадат повече информация относно техниката, която управляващото мнозинство иска да се предостави на Украйна и дали тя не може да бъде полезна и използвана в България, но министрите не са откликнали на искането на народните представители от „БСП за България“.
По отношение на концесията на „Росенец“ Нинова коментира, че БСП са на позиция, че е хубаво държавата да стопанисва стратегическите си обекти, но социалистите са поискали да получат информация от вносителите на предложението за прекратяване на концесията на „Росенец“, с която да обяснят какво ще последва от това: „Лукойл“ обяви, че ще ни съди и си търси неустойки. Колко ще ни струва? Ще се повиши ли цената на петрола? Това как ще се отрази на икономиката? Как ще се отрази на домакинствата? Цените ще скочат ли нагоре? Ще тръгне ли пак инфлацията нагоре? Никой нищо не ти обяснява – няма обосновка на това решение, няма един ред оценка на въздействието. Така пак, урбулешката, „гласувайте, без да знаете какво гласувате“. Е, и това как да е добро?“, попита Нинова.
Тя коментира и другото решение, което прие вчера Народното събрание, за промени в Закона за защита от домашното насилие, като посочи, че социалистите са категорично против насилието и са внесли закон, който е само срещу домашно насилие на жени и деца. За съжаление обаче приетият вчера закон не е бил такъв: „Прокараха се вчера всичките текстове, според които българските деца ще могат да водят дела срещу родителите си като непълнолетни и малолетни, защото са ги насилили чрез „бездействие“. НПО-тата ще могат да им пишат програми за обучение. Е, как да е добро това?“, обясни Нинова.
Лидерът на БСП заяви: „Не сме опозиция на инат, а сме опозиция, която мисли и се опитва да защитава българския интерес, българското семейство и българските деца. Затова вчера имахме такава остра реакция“, каза Нинова.
Тя коментира управляващото мнозинство: „Има формални измерители за участие във властта и за опозиция: това са бюджетът и вот на недоверие, поне формално. Бюджетът беше подкрепен и мина с гласовете на ДПС. Последните закони в последната една-две седмици – всички, без изключение, се внасят от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, подписани отдолу, всички. Декларации, закони, решения се подписват от депутатите на трите групи. Е, какво по-голямо доказателство от това, че управляват заедно?“, попита Нинова.
Лидерът на БСП посочи, че това вече е открита коалиция: „В първите дни на парламента имаше плаващи мнозинства, имаше едни подвижни пясъци – „Възраждане“ помагаха ту на ГЕРБ, ту на ДПС. Но сега е абсолютно явно – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС управляват страната. Законодателната програма им е обща, решенията на парламента са общи, гласуванията са общи, бюджетът като най-голям изразител на политиката – е общ“, обясни Корнелия Нинова.
И припомни: „Стана явно и се чу от всички българи от онзи запис на „Продължаваме промяната“ – ПП и ДБ препраха Борисов. Целта на Борисов е да си осигури личното спокойствие, да няма правосъдие срещу него и т.н. ДПС са ясни, те дори и преди изборите казаха: „Време е ДПС да влезе официално във властта“. И влязоха официално във властта. Борисов иска да спаси себе си, продава и партии, депутати и всичко е готово. ПП не мога да ги разбера, не мога да ги позная. Всеки ден сме там заедно и работих с тях, аз ги познавам от другата страна и правя разликата. Ние тръгнахме с такъв ентусиазъм, да променяме модела на задкулисието, първите месеци разкриваме корупционни схеми, прекратяваме задкулисни договорки – в онова правителство. И сега точно обратното. Не мога да ги позная тези хора, не мога да си обясня каква сила може да те сгъне така за няколко месеца. Всъщност може – пари и власт, това е. Борисов иска да се спаси, ДПС са чисти и ясни – „влизаме във властта“, ПП-ДБ искат пари и власт – сглобката е това“, посочи Нинова.
Лидерът на социалистите коментира и темата за евроатлантизма: „Евроатлантическото мнозинство е клише. Тези хора сами си сложиха това определение като етикет. Това е броня, зад която смятат, че им е простено да продължават да установяват стария модел, да крадат, да има задкулисие: „Щом сме евроатлантици, ние сме на светлата страна. Всички, които не сте съгласни с нас, сте на тъмната страна“. Това е фалшив евротлантизъм, който е броня и смятат, че това ще им е индулгенция за греховете, които извършват зад тази броня. Прилича ми на някаква фалшива евроатлантическа диктатура, значи „ако не си с нас, ако имаш различно мнение, ако защитаваш българския национален интерес – ти си на тъмната страна на историята“.
Нинова посочи що е то европейски ценности, защото по нейните думи българските фалшиви евроатлантици убиват европейските ценности и с това тяхно поведение увеличават евроскептицизма в България: „На срещата във Вилнюс, НАТО, Столтенберг, САЩ казват: „Украйна не е готова за членство в НАТО. Ако я приемем това означава война НАТО – Русия, което означава Трета световна война“. Това означава България пряко да е във война, защото е член на НАТО. Отива Денков там – „евроатлантикът“, в парламента „евроатлантиците“ приемат декларация, ангажират българския парламент с декларация, Украйна да се приеме в НАТО. Ние сме против. Е, кой сега е по-близо до общите европейски позиции? Те ли или ние, които мислим, че светът може да влезе в Трета световна война и искаме да защитим България?“, попита лидерът на БСП.
Тя даде още един пример, свързан с „Белене“: „ЕК обяви ядрената енергия за зелена. Зелената енергия, умните градове – това е бъдещето на Европа и ние трябва да се стремим към това европейско бъдеще. Франция започна строителство на 14 ядрени централи, Макрон каза: „Ядрена революция ще правим“. Румъния в момента гради нови два реактора. Има и още много примери. Това е европейско. Те за 24 часа ликвидираха ядрената енергетика и решиха, че ще продадем реакторите на „Белене“, вместо да търсим вариант да се довърши този проект“, изрази възмущение лидерът на социалистите и попита защо нещо, което имаме и сме платили и за което са се подписали 700 хил. българи на референдум да не бъде използвано в полза на страната.
„Продажбата на българските реактори на Украйна е бягане пред вятъра, подлизурство, слагане на големите, които при това правят точно обратното. Това е корупция и политика, защото няма съмнение, че са преведени едни пари, част от които ги няма, вероятно ще се покрие цялата тази далавера“, каза Нинова.
Тя коментира и списъка на украинския сайт „Миротворец“, като посочи че организации като ООН, Г-7, ЕС са скочили срещу този списък и искат неговото закриване: „Ние от БСП също искаме това. Нашите „евроатлантици“ излизат вчера и от трибуната казват: „Ама то няма нищо общо с Украйна този сайт, за какво да се занимаваме с него“, когато целият свят е скочил“, каза Нинова и посочи, че в този списък има 77 българи, а световният списък е от няколко стотин хиляди души.
Лидерът на БСП припомни, че по инициатива на социалистите беше свикано извънредно заседание на комисията за службите, на което да бъдат изслушани за сайта „Миротворец“: „Нещата изглеждат по-сериозно, отколкото ние си мислихме. Целият свят, Г-7, Европа искат този сайт да се закрие, ние искаме да се закрие, българите от него да се извадят, „евроатлантиците“ викат: „А, няма нищо“. Това, че има смъртни заплахи, има лични данни, има снимки на убити хора, призиви за ликвидация – не ги интерсува. Това ли е евроатлантизмът?“, попита Нинова.
Тя даде пример и с касетъчните бомби: „120 държави се подписаха в конвенция срещу това: Франция, Германия, които определят европейския тон, големите европейски държави. Те скочиха – нашият Денков отишъл във Вилнюс и казал: „Нямам проблем с касетъчните бомби“. А какъв евроатлантик си ти? Европа и светът са против това, ти казваш, че няма проблем. От желание прекалено да се сложат, да се счупят в кръста, да казват „да“ без никой да ги пита – това не е евроатлантизъм, това е слугинаж, това е в ущърб на българския национален интерес и няма да се съгласим, че всеки, който е против този слугинаж, е „путинофил“, „русофил“, „предател“ и е „на тъмната страна на историята“, каза Нинова.
Лидерът на БСП припомни делата, които е спечелила срещу клеветите по отношение на това, че тя и екипът и са изпращали оръжие за Украйна чрез посредници и са получавали комисионни по времето на кабинета „Петков“: „Насложиха го в общественото мнение, обяснявах се, обяснявах се – виждам, че това не работи – и реших да постъпя като европейски човек в правова държава – двете страни да дадем доказателствата в съда и той да прецени. Това се прави в правова държава и в правова Европа. На първа инстанция е само, т.е. те могат да обжалват, но е факт, че три различни състава по един и същи казус, дават едно и също решение. Очевидно е, че това беше гигантска манипулация, удар по правителството на Петков и т.н. Моите твърдения са потвърдени от съда като верни, техните – като лъжи и са осъдени да ми платят едни пари, които ще отидат за добри каузи – за деца, за миротворчески каузи, защото искаме мир – тази война трябва да спре, двете страни да седнат да преговарят. Светът се измори и съсипа от тази война. Предоставянето на все повече и повече оръжия означава още война, но не и решаване на проблема“, обясни Нинова.
Тя коментира и езика на омразата, като посочи, че въпреки противоречията с министър Тагарев, социалистите са били едни от първите, които са излезели с позиция относно темата езика на омразата, агресия в обществото, разделение: „Едно общество не може да просперира и да върви напред в такова състояние, по всеки повод да агресира, да се използват заплахи. Вчера чухме колеги от „Възраждане“ от трибуната да казват: „Ще ви пращаме на един остров“. Абсурдно е това“, категорична бе Нинова.
Относно призивите на президентът Румен Радев за прекратяване на езика на омразата, лидерът на социалистите заяви: „Някак си не го приемам, защото президентът Радев първо е част от политическата класа – да спре да казва: „Те, политиците“. Той е политик, втори мандат политик и управлява България вече близо 2 години със служебно правителство. Смятам, че той е един от източниците на тази агресия. Той най-агресивно напада правителство, политически партии, лидери. Когато призовава за това, трябва да даде личен пример. Смятам, че част от причините за политическата криза в България се дължи на президентската институция“, каза Нинова.
Тя припомни: „На времето президентът се обедини с нас и с протестиращите на площада срещу модела „ГЕРБ“. Падна правителството, той създаде ПП, инсталира ги във властта – на следващия ден започна да сваля правителството на ПП, вече заедно с Борисов. Падна нашето правителство. Сега тръгна срещу новото редовно правителство. Може би като военен той се чувства добре в състояние на война и воюва институционално – това е голям проблем за България, войната между институциите. Президентът е един от факторите за това напрежение в обществото. Очевидно той ще воюва срещу всяко редовно правителство, защото му се услади служебната власт“, каза Корнелия Нинова.
Тя разказа, че от обиколките си из страната, вижда отношението на социалистите към президента: „Конфликтът настъпи заради политики, а не заради личностни битки и напрежения – ето например заради това, че президентът участваше в свалянето на правителството на БСП, но най-вече за политики по отношение на войната. Усетих в БСП това разклащане по отношение на президента, още когато беше инициативата „Три морета“ – нашите хора не я приеха добре. След това се задълбочи, когато президентът одобри с неговия кабинет авансовото изплащане за новите осем F-16. Позицията на българските социалисти е чиста по този въпрос – тези пари не трябваше по този начин да се плащат, модернизация трябва да има, но в онази криза да дадат няколко млрд. за бъдещи самолети и да замразят доходите на хората – тогава дойде втората вълна на възмущение от БСП. Мога да дам още такива примери, но конфликтът не е личностен, той е политически, защото президентът зае политически позиции, които противоречат на вижданията на българските социалисти“, каза Корнелия Нинова.
Лидерът на БСП коментира и назначенията в комисиите и регулаторите от страна на управляващите партии: „Върви див пазарлък и го виждаме – тичат от стая в стая, влизат в стаята на ДПС с едни листи, тичат, влизат в стаята на ГЕРБ, Кирил Петков се поти по коридорите, Христо Иванов се чеше по главата, просто е страшно. Това не е политика, това не е смислова кадрова политика. Ето, ние предложихме много стойностни хора – и за Здравната каса, и за БНБ. Дума не можаха да кажат срещу тях – професионално, почтенно, антикорупционно поведение през целия им жизнен път, дума няма срещу тях, един въпрос, на който да не могат да отговорят. Гласуваха „против“. Тоест не професионализма, не честността е критерии за избор, а този див пазарлък – „ти на мене, аз на тебе – ти ще вземеш управител, аз ще взема двама подуправители“. Защо ние излязохме? Защото този задкулисен див пазарлък за пред хората, се облича в една демократична парламентарна процедура: влизаме всички, правим предложение, ние си хабим хората, идват, слушаме – всичко е договорено с тези совалки по стаите, а ние служим за параван да облечем това задкулисие в демократичен избор за пред публиката. Откъде накъде? Защо ще използвате БСП за параван на вашите задкулисни игри и договорки? Няма как да стане“, категорична бе Нинова.
Попитана относно ролята на Делян Пеевски за конституционната реформа, тя отговори: „Той е един от инициаторите за промяна в Конституцията, подписал е проектът на ДПС, следователно е един от народните представители, които предлагат промяна в Конституцията. Приемането на тази промяна не зависи от него, а от 180 човека за бърза процедура, или 160 – при което минава на няколко етапа и отнема около половин година. Има предложение на ПП и ДБ – поне така чуваме, още не са го дали, има и на ГЕРБ – и те не са го дали. Тоест конституционната реформа не върви. Това също е една дъвка, един етикет: „Ето, ние сме тук конституционно реформаторско мнозинство“ и като седнат да разговарят се хващат за гушите“, каза Нинова.
И заяви: „На нас много ни се иска президентът да представи своя проект за Конституция. Той още през 2020 г. заяви, че е готов. През 2022 г. каза: „Време е за моя проект за Конституция“. Това е тема, която може да обедини, понеже търсим обединени в разделеното ни общество, защото Конституцията като най-сериозен акт, като обществен договор, изисква най-високо обществено съгласие, разговори по темата. Нека и президентът да даде неговия проект, всички да си дадат проектите и ако има разум да говорим какво да се работи по Конституцията, така че и институционално, и в реалния ни живот, да се стигне до справедлива и правова държава“.
Попитана относно предстоящите местни избори, Нинова посочи, че навсякъде текат процедурите в страната по отношение на процеса: „Имаме места, където колегите вече са готови с кандидатурите. Има такива, които в момента преговарят с различни партии по места, различни граждански сдружения и им трябва време до септември“, обясни тя.
По отношение на бюджета, лидерът на БСП изрази надежда да се приеме този, който социалистите предлагат с корекции, защото е много справедлив и социален: „Мисля, че и наши искания ще бъдат удовлетворени. Със сигурност на финала няма да излезе същият бюджет, който Асен Василев е внесъл на входа на парламента. Всички сме внесли предложения. Ние припознахме исканията на синдикатите. Мисля, че ще има разлики, дано да се в посока на увеличаване на доходите. Ние обявихме бюджета на Асен Василев за антисоциален, той е такъв – замразява доходите при повишаващи се цени на ток, вода и т.н. Не може всичките кризи да се понесат от хората и за сметка на доходите“, категорична бе Нинова.
Тя заяви още: „Има варианти доходите да бъдат увеличени, ние сме внесли такива искания – за майчинство, за пенсии, за детски надбавки, безплатни учебници за деца, заплатите в НАП и „Митници, НСИ, увеличение на бюджета за култура – не може хората в читалищата и библиотеките да работят на минимални заплати за 700-800 лв, минималната работна заплата да стане 50% от средната от 1 юли – 500 хил. души са работещи бедни. Вярвам, че ще излезе различен бюджет, ние ще бъдем много упорити и крайни за социалните плащания и за мерките за стабилизиране на икономиката. Без икономика – няма пари за нищо. Има тревожни неща в бюджета на правителството – например намаляването на средствата за образование, в здравеопазването – никаква промяна. Това е бюджет на замразяване на статуквото такова, каквото е – няма идея за промяна, от която се нуждаят редица системи. Приемаме го за временен, защото е само до края на годината, но Бюджет 2024 г. трябва да бъде бюджет с поглед за перспектива, за истинска промяна и ние, както винаги, ще предложим алтернативния си бюджет и няма да подкрепим този на правителството, за да е ясно, че сме в опозиция, но и имаме своя алтернатива как трябва да се управлява Бъглария през бюджета“, каза лидерът на социалистите.
На финал Нинова посочи, че на 29 юли предстои традиционният събор на Бузлуджа, който тази година ще се проведе под мотото „Бузлуджа за мир“: „Спирането на войната и установяването на мир е решението на много от проблемите и в Европа, и в България“, каза лидерът на БСП.