Лидерът на БСП Корнелия Нинова призоваха президента Румен Радев да смени служебния премиер Димитър Главчев.
Ако това не се случи, с „Възраждане“ ще внесат вот на недоверие срещу служебния кабинет. От парламентарната група на ИТН изразиха подкрепа, но уточниха, че ще проверят как стои юридически този въпрос.
„Служебният кабинет на Главчев е фалшиво служебен. Получихме доказателства, че е командван от Борисов. Подлагаме абсолютно на съмнение честността на изборите“, категорична е лидерката на БСП.
„Главчев е категорично политическо лице“, убедена е тя.
Мотивите за вота на недоверие, който ще внесат БСП и „Възраждане“ са: нарушаване на Конституцията, на принципа на неутралитет на служебното правителство, изпълняване на политическа воля, съмнения за злоупотреби и манипулация на изборите.
„В Конституцията е записано, че парламентът продължава да работи и упражнява контрол върху кабинета. Вотът на недоверие е част от парламентарния контрол и е заложен в Конституцията. Не нареждаме на президента какво да прави и да избира“, коментира Нинова.
В декларацията от трибуната на парламента Нинова се обърна към държавния глава и апелира не да сменява министри, а просто да смени Главчев.
„Това е ваше правомощие по новата Конституция“, уточни тя. По думите ѝ настоящият служебен премиер е доказано партиен кандидат на ГЕРБ.
Общо 67 пописа са сложени под предложения от „Възраждане“ и подкрепен от БСП и „Има такъв народ“ вот на недоверие към служебния кабинет. Това каза пред журналисти в парламента лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
Той уточни, че един от мотивите е безпрецедентната политическа намеса в работата на служебното правителство.
Малко по-късно от „Има такъв народ“ обясниха, че засега прочуват дали е юридически и конституционно обосновано да се иска оставка на служебен кабинет, създаден съгласно новите промени в основния закон.
„Смятаме ,че към момента решението на БСП и „Възраждане“ за вот на недоверие към служебния кабинет не е обосновано юридически“, коментира пред журналисти в парламента Павела Митова от „Има такъв народ“ (ИТН).
Тя обясни, че има решение на Конституционния съд, което противоречи на такъв вот на недоверие и в момента разглеждат дали то важи и за промените в действащата Конституция, за да могат да вземат своето решение дали да подкрепят вота.