Космическият кораб „Старлайнър“ на компанията „Боинг“ се завърна на Земята без екипажа си, след като се появиха множество технически проблеми по време на първата му пилотирана мисия, предадоха осведомителните агенции, цитирани от БТА.
Апаратът се приземи рано тази сутрин в американския щат Ню Мексико, като НАСА излъчваше на живо прибирането му. Около шест часа продължи пътуването, след като „Старлайнър“ се разкачи от Международната космическа станция (МКС).
Астронавтите Буч Уилмор и Суни Уилямс, които пристигнаха на МКС със „Старлайнър“ през юни, останаха в космоса. По първоначалните планове мисията им трябваше да продължи седмица.
Ръководителят на НАСА Бил Нелсън се позова на съображения за безопасност, когато обяви решението „Старлайнър“ да се върне на Земята без екипажа
Новият план предвижда Уилмор и Уилямс да се приберат у дома през февруари 2025 г. на борда на капсула на компанията „Спейс Екс“, която ще се отправи към МКС не по-рано от 24 септември. Наложи се двама астронавти на НАСА да отстъпят местата си в полета на екипажа на „Старлайнър“.
Космическият апарат на „Боинг“ е предназначен за частична повторна употреба, като се състои от капсула с височина около три метра за екипажа и сервизен модул. За разлика от кораба „Дракон“ на компанията „Спейс Екс“, „Старлайнър“ е проектиран да се приземи на сушата, а не във водата, допълва ДПА.
Сега, на Земята, предстои да бъде направен анализ на „Старлайнър“, като и се предвиждат подобрения на апарата. Ще бъдат увеличени уплътненията, за да се предотвратят течове на хелий, и ще се вземат мерки срещу прегряването на задвижващата система.
Следващата мисия на кораба на „Боинг“ няма да се осъществи през февруари, както беше планирано. Отложена е за август 2025 г., заявиха от НАСА, цитирани от ДПА.