Биткойнът е пред абсолютен рекорд от 100 000 долара и по-малко от 1000 долара го деляха в някои часове днес от този връх.
Приблизително 400 000 българи имат криптовалути.
Истински тласък на тази крипто валута дойде след американските избори. Но това не е единствената причина.
„За нас не е важно кой ще стане американски президент и историята го показва. По-важен е фактът, че сме имали американски избори, които съвпадат абсолютно винаги, защото са на 4 години, съвпадат с биткойн халвинга. Който намалява наполовина добива на биткойн, което значи, че два пъти по-малко нови биткойни влизат в циркулация, той става все по-ценен актив в днешно време“, обясни Веселин Георгиев, представител на криптоборса по БНТ.
„Това е импулс за растеж на цената – 100 000 долара е една психологическа граница, която по-скоро влияе на нас като потребители на криптовалутата, не е толкова важна от гледна точка на пазарните цикли. Т.е. може да се стигне до много над 100 000 долара, може да има и срив в цената, всичко зависи от сантимента на участниците в пазара“, коментира Михаил Кръстев, икономист.
А всеки, който има биткойни, сигурно е чувал за прословутия случай на американец от 2010 година – когато биткойнът е едва няколко цента и мъжът тогава преценил, че ще инвестира притежаваните от него 10 000 биткойна за две пици на обща стойност 41 долара. И ако тогава копаенето им е било по-лесно, то сега според експертиите това вече не е задача за ентусиасти.
„Вече е много трудно с една машина за копаене да изкараш доходност, фермите за биткойн са огромни, те са разположени навсякъде по света и това си е един бизнес всъщност“, каза Веселин Георгиев, представител на криптоборса.
Колко точно българи имат биткойни е трудно да се каже, тъй като един потребител може да има няколко портфейла. Но доклад на лицензирана фирма сочи, че 6 на сто от българите имат някаква криптовалута.
„Което прави по мои групи сметки малко над 400 000 българи. Сред европейските държави сме някъде в средата на таблицата“, смята Веселин Георгиев, представител на криптоборса.
„Хората, когато инвестират в какъвто и да е актив – дали ще е индекс на някоя борса, дали ще бъде злато, криптовалута – включително и биткойни, трябва да умеят да познава материята, и да са уверени в инвестицията си, защото всичко друго е игра на късмет“, посочи Михаил Кръстев, икономист.
Последният биткойн ще бъде изкопан през 2140 година, което ще го направи още по-ценен.
„Вече и много банки се интересуват от добавянето на биткойн в портфолиото си. Това вече е един не нишов, а сериозен финансов инструмент. Биткойн в днешно време вече се доказа като актив, който вече не е нишов за т.нар. компютърни нърдове, а вече е широко приет както от дребните инвеститори, така и от институционалните такива“, каза Веселин Георгиев, представител на криптоборса.