📜 На днешната дата отбелязваме 144 години от Освобождението на град Пловдив.
⚔ Битката за Пловдив е последното от големите сражения в историята на Руско-турската война 1877 – 1878 г. Победата отваря пътя на войските към Беломорието и Одрин, както и към победния край на войната. На 14 януари дивизиите от отряда на ген. Гурко настъпват към Пловдив. Срещу тях е последната боеспособна турска армия на Сюлейман паша. На 15 януари ген. Дандевил заема северната част на Пловдив – „Каршияка“, но е спрян от горящия мост на Марица и турските батареи по тепетата. Заедно с руските войски са и българите разузнавачи Георги Цариградски, Петър Гатев и още десетки безименни герои.
ℹ Освободител на Пловдив става капитан Александър Бураго, който с 63-ма конници навлиза в града от запад, използва изненадата и заема централната част. Заедно с въоръжените отряди от българи, кап. Бураго превзема железопътната станция и започва прочистването на кварталите от черкезите. В ранните часове на 16 януари 1878 г. ген. Гурко получава съобщения, че Пловдив е освободен и по обяд е посрещнат от българското население на ул. „Съборна“ под тържествения звън на камбаните по Трихълмието.
⬛ Освен паметния ден на освобождението, днес трябва да си спомним и за едно последвало жестоко събитие. В своята злоба от загубата, по време на отстъплението си, турските части извеждат през нощта срещу 16 януари 1878 г. от затвора „Таш капия“ 123 български мъченици, които са зверски избити в местността Остромила, южно от града. Сред тях е Душо Хаджидеков, родолюбец и един от големите дарители за народна просвета, съратник на Васил Левски, сформирал въоръжен отряд от българи в околностите на Чирпан и Стара Загора по време на войната.
🇧🇬 Поклон пред паметта на всички знайни и незнайни смели мъже и жени, жертвали себе си, за да можем днес ние да се наречем свободни.
Честито Освобождение, Пловдив.