България е на трето място по затлъстяване на 7-годишните в Европа.
Последните данни сочат, че 15% от българчетата на тази възраст, страдат от този проблем.
Заради това експерти говорят за „тихата епидемия от затлъстяване”.
България участва в Европейската инициатива на Световната здравна организация за наблюдение на затлъстяването при деца още от 2007 година.
От тогава до сега са изследвани над 15 000 български първокласници, като статистиката сочи, че все повече деца на 7 години страдат от затлъстяване.
Данните за 2023 година показват, че 32% от децата на 7 години са с наднормено тегло. 15.2% са със затлъстяване, а 4.9% с тежкостепенно затлъстяване. А нивата при момчетата са по-високи спрямо тези при момичетата.
В проучването участват 7-годишни деца, защото в този период няма въздействие на хормонални нива в организма.
„Проблемите са комплексни. Затлъстяването е едно многофакторно заболяване. При децата специално, а и при възрастните до голяма степен, тези фактори са свързани с проблеми в хранителния прием, проблеми с ниски нива на физическа активност, липса на достатъчна информираност на родителите и семействата и донякъде липсва и подкрепяща среда”, обяснява проф. Веселка Дулева, началник отдел „Храни и хранене“ към Националния център по обществено здраве и анализи за NOVA.
В дневното хранително меню на децата, както и на възрастите трябва да присъстват повече зеленчуци, плодове, да наблягат на истинските протеини като яйца, бобови, месо, на полезните мазнини каквито са зехтин, масло, мас, авокадо, ядки и да избягват снексовете, вафлите и всякакви пакетирани храни, както и т.н. фаст фуудс. Децата трябва да спортуват и да имат по-голяма двигателна активност, съветват експерти.