Централната банка на Башар Асад e прехвърлила около 250 милиона долара в брой в Москва за период от две години, когато тогавашният сирийски диктатор е бил задължен на Кремъл за военната подкрепа и неговите роднини тайно са купували активи в Русия, съобщи „Файненшъл таймс“, цитиран от БНТ.
Вестникът е разкрил записи, показващи, че режимът на Асад, макар и с остър недостиг на чуждестранна валута, е изпратил банкноти с тегло близо два тона в банкноти от 100 долара и банкноти от 500 евро на московското летище “Внуково”, за да бъдат депозирани в санкционирани руски банки между 2018 г. и 2019 г.
Необичайните трансфери от Дамаск красноречиво показват как Русия, ключов съюзник на Асад, която му предостави военна подкрепа за удължаване на режима му, се е превърнала в една от най-важните дестинации за парите на Сирия, след като западните санкции я изтласкаха от финансовата система.
Опозиционни фигури и западни правителства обвиниха режима на Асад, че ограбва богатството на Сирия и се насочва към престъпна дейност, за да финансира войната и собственото си обогатяване. Доставките на пари в брой за Русия съвпадат с периода, в който Сирия стана зависима от военната подкрепа на Кремъл, включително от наемници от групата „Вагнер“, и голямото семейство на Асад се впусна в купуване на луксозни имоти в Москва, отбелязва „Файненшъл таймс“.
Вестникът цитира Еяд Хамид, старши изследовател в Програмата за правно развитие на Сирия, който покочва, че „Русия е била убежище за финансите на режима на Асад от години и че Москва се е превърнала в „център“ за избягване на западните санкции, наложени след бруталното потушаване на бунта срещу Асад през 2011 година“.
Бягството на Асад в Москва, когато бунтовниците се приближиха към Дамаск, дори разгневи някои бивши лоялни привърженици на режима, които виждат в това доказателство, че той следва единствено личния си интерес.