Бивши колеги и клиенти в малката бръснарница, в която някога е работил Мухаммадсобир Файзов, останаха изумени, когато видяха новината.
Те познаваха 19-годишния младеж като обещаващ, трудолюбив стилист и не видяха признаци, че той и трима други таджикски въоръжени мъже ще бъдат обвинени в извършването на кървавата баня миналия петък в концертна кметство в Москва.
„Считаха го за добър бръснар… Не забелязах нищо странно в него“, каза Ямина Сафиева, собственичка на бръснарницата край Москва, където Файзов работеше три месеца преди нападението, при което загинаха 139 души.
В неделя Файзов беше доведен в съдебната зала на количка, с поставен катетър и едното му око наранено или липсващо. Изглеждаше, че изчезва в безсъзнание. След най-смъртоносната терористична атака в Русия от повече от две десетилетия се появиха ограничени подробности относно произхода на предполагаемите стрелци. Руските власти продължават да се опитват да обвържат други с атаката, като шефът на ФСБ Александър Бортников във вторник каза, че вярва, че Украйна, САЩ и Великобритания са замесени.
И четиримата мъже са таджикски граждани, очевидно радикализирани и вербувани от провинция Хорасан на Ислямска държава (ISKP).
Твърди се, че мъжете са живели в и около Москва, част от около 1,5 милиона таджикски мигранти, които са напуснали бедността и безработицата на родните си градове и села в търсене на по-добро бъдеще в Русия.
Най-възрастният обвиняем е 32-годишният Далерджон Мирзоев, който може да е живял нелегално в Русия. Той беше показан да седи в стъклена клетка в съдебната зала с насинено око и насинено лице.
Друг предполагаем стрелец, Сайдакрами Муродали Рачабализода, на 30 години, очевидно е бил безработен. Регистриран като жител на Русия, той не може да си спомни в кой град, според руски новини. Когато се яви в съда, главата му беше неудобно превързана, след като според съобщенията руски офицери отрязаха едното му ухо.
25-годишният Шамсидин Фаридуни изглежда е имал най-стабилния живот от четиримата заподозрени. Той е регистриран в Красногорск, московското предградие, където са извършени убийствата, и е работил във фабрика за подови настилки.
Разпространените ужасяващи видеозаписи и снимки от техните разпити показват, че мъжете са били измъчвани. Експерти по правата на човека предупредиха, че всяко от бъдещите им изявления или признания може да се окаже пословично недостоверно.
Все още не е ясно кога и как точно мъжете са се радикализирали и са се присъединили към ISKP. Радикалната групировка, която беше основана през 2015 г. от недоволни членове на пакистанските талибани, има дълга история на набиране на граждани от Централна Азия, включително Таджикистан.
В Русия мъжете щяха да се сблъскат със същия труден живот като стотици хиляди мигранти от Централна Азия преди тях. Примамени от заплати, няколко пъти по-високи от тези у дома и безвизов достъп, мигрантите от Таджикистан често живеят в тесни апартаменти и общежития, често споделяйки мрачна стая в покрайнините на Москва с до две дузини други работници.
Ненавиждани от мнозина в Русия – антимигрантските нагласи и расистките настроения отдавна са вкоренени в обществото – мигрантите също са изправени пред чести полицейски обиски и арести.
При едно от подобни набези през януари кадри показаха как полицията в Москва принуждава група таджикски работници да ходят, докато са клекнали в стресираща поза, инцидент, който предизвика гняв в таджикската общност и доведе до протести от таджикските власти.
Радикализация
Мощна смесица от ксенофобия, бедност и дискриминация, пред които са изправени таджикските мъже в Русия, може да е послужила като благодатна почва за набиране на служители от ISKP.
Но предполагаемата им радикализация може да се случи и у дома в Таджикистан.
Въпреки че нейните близо 10 милиона души са предимно мюсюлмани, напрежението, свързано с исляма, е често срещано в бедната централноазиатска нация.
Ислямистите бяха ключов противник по време на гражданската война от 1992-97 г., в която правителството уби до 150 000 души и опустоши икономиката. Когато войната приключи, таджикският президент Емомали Рахмон предприе стъпки за рязко ограничаване на религиозните свободи. Те включват забрани за мъже да носят бради и затваряне на стотици джамии. Само през 2017 г. брадите на приблизително 13 000 мъже са били насила обръснати, някои от които по-късно са били задържани.
Наблюдатели предупредиха, че някои от тези мерки са имали контрапродуктивен ефект, тъй като властите са радикализирали много повече от своите граждани, отколкото овладяват.
Най-малко 1000 таджики са станали чуждестранни бойци за Ислямска държава в Сирия и Ирак. През 2015 г. висш таджикски полицейски командир премина към ИД, появявайки се отново във видео, облечен в черно, размахвайки снайперска пушка и обещавайки да донесе джихад в Русия и САЩ.
В Москва ранните признаци сочат факта, че е малко вероятно Кремъл да насочи значителни ресурси за справяне с ислямските екстремисти, вместо това да постави основите за обвиняване на Украйна за атаката.
В понеделник вечерта Путин призна, че терористичната атака е била извършена от радикални ислямисти, но потвърди предишните си твърдения, че Украйна вероятно е била в контакт с тях.
източник – Guardian