От областната управа са изпратили преписка до Софийския районен съд, по която е образувано заповедно производство. Съдът не е длъжен да информира длъжника и така в БСП не са били уведомени, че е имало дело и е бил издаден изпълнителен лист, обясни пред „Труд“ юрисконсултът на социалистите Аглика Виденова.
Изпълнителният лист е отишъл в областната управа и там трябва да решат дали да го дадат за изпълнение на публичен изпълнител или на ЧСИ. От БСП все още не са обжалвали, защото към момента изпълнителният лист не е дошъл при тях.
С изпълнителния лист областната управа може да претендира за изваждане на БСП от централата, в която се помещава от десетилетия, както и за запориране на банкови сметки, което да блокира финансирането на предизборната кампания на партията. През 2019 г. във връзка с промени в регламентите за финансиране на партиите, парламентът гласува те да бъдат освободени от наем на държавните и общински помещения, които ползват.
Тогава от БСП са поискали да сключат нов, безвъзмезден договор, но никой не ги е потърсил. А сега им отказвали с аргумента, че има издаден изпълнителен лист.
Чл. 31. от Закона за политическите партии
(1) (Изм. – ДВ, бр. 60 от 2019 г., в сила от 30.07.2019 г.) Държавата и общините предоставят безвъзмездно на политическите партии, които имат парламентарна група или достатъчен брой народни представители да образуват такава, помещения за осъществяване на тяхната дейност.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 60 от 2019 г., в сила от 30.07.2019 г.) Помещения по ал. 1 могат да се предоставят и на партии, които на последните избори за народни представители са получили не по-малко от едно на сто от действителните гласове в страната и извън страната, с изключение на гласовете по чл. 279, ал. 1, т. 6 от Изборния кодекс.
(3) Предоставянето на помещения на политически партии се извършва съгласно Закона за държавната собственост и Закона за общинската собственост.