Драстичното увеличение на такса смет от 1 януари 2025 година може да се отложи, ако в последните дни на 50-ото Народно събрание депутатите приемат спешните поправки в Закона за местните данъци и такси, внесени от ПГ на ГЕРБ-СДС. В противен случай веднага след Нова година може да се озовем в ситуация, в която местните налози за боклука да се вдигнат от 3 до 10 пъти, предупредиха пред “Труд news” финансисти. От ГЕРБ-СДС предлагат новата формула за такса смет да се въведе от 1 януари 2026 година, но до тогава да се направят необходими промени в законодателството, защото в противен случай общините са изправени пред финансов риск, а гражданите – пред непосилна за мнозина финансова тежест в новия размер на такса смет.
Междувременно от община Русе подадоха жалба във Върховния административен съд (ВАС) срещу наредбата, приета от кабинета “Денков” през април тази година, тъй като от местната администрация са изчислили, че от 1 януари 2025 година физическите лица ще плащат от 4 до 7 пъти по-висока такса битови отпадъци.
Правилата за определяне на размера на такса смет, които трябва да бъдат приложени от 1 януари 2025 г., ако парламентът не приеме предложението на ГЕРБ-СДС за отлагане, позволяват на общините да избират между три варианта.
Хората и фирмите плащат такса смет за три услуги, предоставяни от общините – събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения за тяхното третиране; третиране на битовите отпадъци в съоръженията; поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
Приетата от правителството “Денков” наредба позволява компонентите от такса смет за първите две услуги – за събиране и третиране на отпадъците да бъдат изчислявани на база индивидуално определено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събирането им и честотата за тяхното транспортиране; или на база брой ползватели на услугата в имота. А таксата за услугата по поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване може да бъде определяна на база брой ползватели на услугата в имота или разгъната застроена или незастроена площ на недвижимия имот.
Но който и вариант да изберат общините за определяне на такса смет – на база брой хора или брой кофи, има своите недостатъци. При приемането на наредбата не беше представен анализ за очаквания ефект. Беше оставено на общините сами да изберат методика и да носят отговорност пред гражданите за повишаването на такса смет. Проблемът е, че който и вариант да бъде избран, фирмите ще плащат по-малко за такса смет, което ще наложи гражданите да плащат повече, за да бъдат събрани същите пари от общините.
Един от проблемите е, че общините нямат точни данни за броя на ползвателите на един имот. Те могат да ползват данните на НСИ от последното преброяване на населението, но то беше направено през 2021 г., а оттогава в населените места има значителни промени в броя на обитателите на имотите. Ако такса смет бъде плащана на база брой ползватели, много хора от градовете може да се регистрират, че живеят в селски къщи, а контролът дали наистина е така е труден и изисква много разходи. Освен това, ако такса смет се определя на база брой ползватели, отново няма да е спазен принципът замърсителят плаща. Защото един пенсионер с 600 лв. пенсия, който пазарува предимно хляб и кисело мляко, ще трябва да плаща колкото програмист с 6000 лв. заплата, който всеки ден поръчва нещо от интернет, често си подменя домашните уреди и дрехите, и съответно генерира значително повече отпадъци.
Ако такса смет се определя на база количество изхвърлен боклук, ще има други проблеми. Ако бъдат въведени специални торби за изхвърляне на боклука, това противоречи на всички идеи за зелена икономика – самите торби са допълнителен боклук. Ако бъде приложен вариантът такса смет да бъде определяна на база необходими кофи, ефектът за природата ще бъде още по-негативен. За да не плащат много хора ще започнат да изхвърлят боклука си на нерегламентирани места и ще бъдат оформени незаконни сметища.
източник – trud.bg