Още от представянето на пакета за мобилност от Европейската комисия се занимавам с темата за политиката на автомобилния транспорт. Не мога да се сетя за друга индустрия, която да е толкова строго и тежко регулирана, както автомобилния транспорт. Секторът е символ на факта, че живеем в две много различни версии на ЕС. От една страна западноевропейските компании и производители имат свободен и безпрепятствен достъп до пазарите на източноевропейските страни в сектори, в които са силни – хранителни стоки, супермаркети, селско стопанство. От друга страна, в сектори, в които ние от Източна и Централна Европа предоставяме по-добри услуги, като например автомобилния транспорт, ние сме силно регулирани. Това е крайно несправедливо и унищожава идеята за свободен пазар.
Това заяви в изказване в Европейския парламент българският представител в групата на ЕКР и заместник-председател на ВМРО Ангел Джамбазки.
Той е категоричен, че с появата на пореден регламент в сектора отново се доказва този позорен двоен стандарт. Отделните държави все още ще могат да ограничават в определени граници използването на превозни средства, наети в друга държава член от техните собствени компании.
Затова и Ангел Джамбазки попита защо е необходимо такова ограничение. Според него пазарът трябва да бъде дерегулиран, вместо да се налагат нови административни тежести. Знам, че повечето мои колеги в ЕП не харесват факта, да имаме конкурентно предимство, но в крайна сметка всеки трябва да си избере къде иска да живее – в Европейския съюз или в Съветския такъв, натърти той.
По думите му в залата на ЕП става все по-видимо, че се прокарват лобистки интереси зад иначе добри идеи, обличат се под формата на регулациии и се използват, за да бъдат подпомагани изкуствено определени бизнеси в транспорта за сметка на унищожаването на други. И Пакет „Мобилност” е конкретен пример за такъв лобизъм. Пример за даване на несправедливо конкурентно предимство и загуба на работни места. Редно е обаче моите колеги в ЕП най-сетне да оставят хората на мира, да ги оставят да работят и да изкарват прехраната си с честен труд. А не да отнемат продукта на труда им, за да го разпределят по тяхно желание и не да унищожават добрата версия на ЕС, основан на свободния пазар, завърши Джамбазки.