Днес, Европейската комисия препоръча България да бъде поставена в процедура по прекомерен дефицит.
Предвижда се засилено наблюдение на бюджетните разходи и мерки за възстановяване на показателите, при които е установено отклонение.
В същата процедура досега бяха още 10 държави от ЕС – Австрия, Белгия, Финландия, Франция, Италия, Унгария, Малта, Полша, Словакия и Румъния, а с днешните решения към списъка се добавят Германия, Естония, Латвия и Словения заради превишаване или очаквано превишение на референтната стойност за дефицита от 3 на сто от БВП през 2025 г. „и/или“ 2026 година. Решението за предприемане на процедурата се гласува от Съвета на ЕС.
