Италианецът Микеле Санторели е напът да засрами родните бизнесмени и патриоти като вдигне поредица паметници на наши герои.
Той живее и работи с двамата си братя край Пловдив от 30 години.
Г-н Санторели възнамерява да направи монументи на Васил Левски и Капитан Петко войвода със собствени средства. А съвсем наскоро откри и паметник на плодородието в Катуница, съобщава Нова телевизия.
Известен като черешката на италианския бизнес в България, Микеле и семейството живее у нас повече от 30 години. Тяхното дружество е причината страната ни да заеме второ място в света по износ на преработени череши. Има три фабрики и отглежда 4 хиляди декара различни овощни дръвчета. За това и първият паметник, който издига е на плодородието. „В този район почвата е много богата за отглеждане на плод. Ние тук гледаме някъде 4 хиляди декара трайни насаждения. Има доста други земеделци, които се грижат за майката земя. Това е нов паметник, който символизира нашата традиция“, каза той.
Следващите паметници, които възнамерява да издигне ще са на велики исторически личности. На 18 февруари догодина, когато ще честваме 152 години от обесването на Васил Левски, той ще открие паметник на Дякона в едноименното училище в с. Караджово. „Бяхме поканени на годишнината февруари месец и с нас беше посланичката на Куба и след тържеството искаше да се снимаме пред паметника. Съответно разбра, че няма паметник в това училище. Имаше един плакат и оттам поех ангажимента лично да даря за следващата годишнина паметник на училището, който да вдъхновява децата“, разказа Микеле. Обмисля да направи общ паметник на италианския революционер Джузепе Гарибалди и Капитан Петко войвода, наричан българският Гарибалди.
Италианецът е от религиозно католическо семейство и е дълбоко убеден, че вярата обединява хората, а не ги разделя. Затова подпомага възстановяването на църквата в с. Моминско и издига храма „Свети Архангел Михаил“ в памет на загиналите младежи Атанас Петров и Павел Толев по време на размириците в Катуница. Сега параклиса събира всички.
„Дали си католик или православен – всички сме братя. Всички живеем на една земя и всеки би могъл да има нужда от друг в даден момент. Поради това дали сме мюсюлмани и дали не, ние трябва да уважим всеки човек“, заяви Микеле. Мечтата му е да види младите хора в храма. Италианецът, който казва ние българите, признава че го прави само заради едно – да срещне радостта в очите на хората.