
Разработките в областта на изкуствения интелект върви с бързи темпове. Това води до големи промени в труда и работните места.
Това може да се види отчетливо при някои от най-големите работодатели в Нидерландия, обобщава репортаж на предаването „Нюзюр“ на телевизия Ен О Ес.
Голяма фабрика за кетъринг на летище Схипхол в Амстердам снабдява с храна около 300 полета на авиокомпания Ка Ел Ем (KLM) всеки ден. С помощта на изкуствен интелект превозвачът се опитва да предвиди колко храна е необходима за даден полет. „Знаем, че от 3 до 5 процента от нашите пътници не пристигат навреме за полета си. Но всеки ден е различен“, казва Майк Фитен от Ка Ел Ем.
Времето и закъсненията също оказват влияние. „С помощта на изкуствения интелект можем по-добре да предвидим колко пътници ще имаме на борда и да имаме по-малко храна в самолета, която не се оползотворява“, той.
Благодарение на изкуствения интелект Ка Ел Ем спестява средно по 2,5 хранения на полет, казва Фитен. „Това, умножено по 300 полета на ден, означава, че на годишна база спестяваме доста ястия, които преди това са били изхвърляни“, пояснява той
Това, че изкуствения интелект си проправя път на работното място със светкавична скорост, се вижда и от отговорите на 11 големи работодатели на въпросите на „Нюзюр“.
„Филипс“ (Philips) например разполага с вътрешна платформа за изкуствен интелект подобна на „Чат Джи Пи Ти“(ChatGPT). „Рабобанк“ (Rabobank) използва ИИ, наред с други неща, за поддръжка на обслужването на клиенти. Пощенската компания „ПостНЛ“ (PostNL) го използва за планиране на маршрути за доставка на пратки, а компанията за управление на сгради „Вегебо“ (Vebego) има асистент за почистване с изкуствен интелект.
Засега работодателите, с които „Нюзюр“ се е свързал, не очакват изкуствен интелект да доведе до масови съкращения на служители. Данъчната служба например казва: „Целта на внедряването на изкуствения интелект не е да замени хората“. Промишлената група ВиДиЕл (VDL) дори очаква изкуственият интелект да създаде работни места.
Във веригата супермаркети „Алберт Хайн“ (Albert Heijn) всеки ден е истинска главоблъсканица кои продукти трябва да отидат в някой от 1200-те магазина. „Имаме средно по 17 000 различни артикула на магазин и искаме да предвидим за 50 дни напред какво очакваме да се продаде“, казва ръководителят на отдел „Продукти и ИИ“ Ноортие ван Генугтен. „Имаме повече от един милиард прогнози на ден. Това прави ИИ незаменим, защото е отвъд човешкото разбиране“.
Веригата супермаркети използва самообучаващи се алгоритми за прогнози от две години. „Моделите отчитат метеорологичните условия. Не само общото време, но и времето на всяка местна метеорологична станция“, казва Ван Генугтен.
„Ако в Гронинген е подходящо време за барбекю, а в Маастрихт не е, моделите с изкуствен интелект предвиждат, че продуктите за барбекю трябва да отидат само в Гронинген“.
В „Алберт Хайн“ ИИ определя и най-добрата стратегия за продажба на продукти, които все още имат кратък срок на годност. „Алгоритмите ни преглеждат каква е най-добрата отстъпка на всеки 15 минути. Ако все още има много наличности, отстъпката става 40 на сто, а при по-малко наличности – 25 на сто“, казва Ван Генугтен. В резултат на това веригата супермаркети, по нейна собствена преценка, губи с 400 000 кг. по-малко храна.
Полицията също вече използва пълноценно изкуствения интелект. Наред с другото, при търсенето на файлове и записването на доклади, но също и на улицата. След обаждане от контролната зала служителите понякога имат малко време да прочетат и да се подготвят за ситуацията, с която ще се сблъскат. Чрез приложение с изкуствен интелект служителите могат бързо да намерят правилните работни инструкции, дори и да не са въвели правилния термин за търсене.