Кризата в Червено море може да оскъпи горивата у нас с 10%, предупреждава доц. д-р Васил Петков, ръководител на катедра „Международни икономически отношения и бизнес“ във факултета „Международна икономика и политика“ на Университета на национално и световно стопанство (УНСС). По думите му при продължително задълбочаване на затрудненията по веригата за доставки има вероятност освен петрола това да засегне и доставките на природен газ.
„Притесненията ми са основно свързани с петрола, защото досега го внасяхме предимно от руски пристанища, а с диверсификацията в страната ще постъпва неруски петрол. Основната транспортна артерия, по която преминават петролът и природният газ, например от Катар, е Суецкият канал, успоредно на него има и тръбопровод и до него няма достъп в момента. В този смисъл проблемът за България по-скоро ще бъде в посока горива, които ще се оскъпят заради увеличените транспортни разходи, ще нараснат и застраховките на транспортираните товари и това в проценти ще се натрупа върху цените на горивата“, смята доц. Петков. По думите му, ако конфликтът продължи и в него се замесят още държави, може дори да се стигне до спиране на износа на горива – например от Иран, а така те няма да достигат до крайните потребители.
От друга страна, доц. Петков отбелязва, че към момента България разполага с достатъчно запаси на руски петрол, но ако конфликтът продължи, ефектът от повишаването на цената на петрола за България ще се усети през май-юни, като няма да е чувствителен.
Според анализа на доц. Петков сред засегнатите сектори от нарушените вериги на доставки от кризата в Червено море се очаква да е производството на части и компоненти за производството на автомобили и като цяло секторът „Машиностроене“. Според него потребителите у нас ще усетят кризата по цените на новите автомобили и по забавянето на периода на доставката им, както и в увеличените цени на някои инвестиционни стоки, но не и такива, на които сме производител, в това число храни и продукти за краткотрайна употреба.
Прогнозите на учения са, че България ще навлезе в рецесионен период шест до 12 месеца след Германия, където данните за третото и четвъртото тримесечие дават ясни индикации за надвиснала рецесия.
„Намалената икономическа активност в Германия ще доведе до негативни ефекти за България, защото ние сме икономика, която снабдява тази държава с части, възли и детайли и ако там заводите не работят, няма да има пласмент на продукцията. Това вече го виждаме по последните данни за износа и вноса ни, който драстично намалява, а салдото ни с ЕС отново е отрицателно“, посочи доц. д-р Петков.