Решение на кмета Байкушев бе отменено като незаконосъобразно от Комисия за защита на конкуренцията /КЗК/.
Защо кметът Байкушев позволява да се пускат обществени поръчки за саниране на сграда, а да иска от фирмите, които участват да имат валяк и асфалтополагач? С асфалтополагача и с валяка ли ще се санира страда.
Цели ли се с незаконосъобразните изисквания, заложени в тази обществена поръчка да се попречи на строителни фирми да участват?
Некомпетентни ли са служителите на Община Благоевград, които подготвят обществените поръчки?
Кметът е нов, а начинът на работа отдавна изтъркан. Както се казва – Старата приказка на нов глас. Но това е нормално, имайки предвид, че в отдела по обществените поръчки работят същите лица, които работеха и при предходните кметове.
Нали Байкушев беше най-върлият противник на такива опорочени обществени поръчки?
Заради такива опорочени и незаконосъобразни процедури, изготвени от служители в община Благоевград, които получават всеки месец заплати, съдебните разходи се плащат от джоба на гражданите данъкоплатци на община Благоевград.
Защо много кметове дават гръмки обещания, а когато се докопат до кметския стол запяват песента на предходните кметове?
КЗК отменя като незаконосъобразно откриване на процедура „публично състезание“ за възлагане на обществена поръчка с предмет „Инженеринг- проектиране, авторски надзор и изпълнение на СМР за обект: Основен ремонт и въвеждане на мерки за повишаване на енергийната ефективност на Четвърто ОУ „Димитър Дебелянов“ гр. Благоевград.
Причини за отменяне на процедурата за възлагане на обществена поръчка са доста, но ние ще ви запознаем с част от тях:
С Решение № F547938/08.08.2024г. на кмета на община Благоевград е нарушен принципа на чл. 2, ал. 2 от ЗОП, а именно при възлагането на обществени поръчки възложителите нямат право да ограничават конкуренцията чрез включване на условия или изисквания, които дават необосновано предимство или необосновано ограничават участието на стопански субекти в обществените поръчки и които не са съобразени с предмета, стойността, сложността, количеството или обема на обществената поръчка.
В приложената документация за участие в откритата процедура за възлагане на обществената поръчка, възложителят Община Благоевград е поставил необосновани изисквания към техническите и професионалните способности на участниците, както и към техническото оборудване, предмет на поръчката, допускащи дискриминация и ограничаващи кръга на участниците в процедурата.
Общината е разделила дейностите по проектиране и строителство, като първата е разгледал като услуга и е предвидил опит в рамките на три години в нарушение на чл. 3, ал. 1 ЗОП, тъй като действителният предмет на поръчката е „инженеринг“, което включва едновременно проектиране и изпълнение на строителство/строеж по смисъла на посочената разпоредба. Ако дейностите по проектиране са изпълнени в рамките на инженеринг, същите представляват строителство по смисъла на приложимото законодателство и относимият период на опита за проектиране по договор за инженеринг е 5 години. Като е разделил изискванията за минимален опит в рамките съответно на пет и три години, възложителят е ограничил правото на икономическите оператори да докажат опита си в областта на проектирането, придобит в резултат на инженеринг, изпълнен през последните пет години.
В документацията на обществената поръчка, в раздел IV КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР, възложителят е поставил изисквания относно Технически и професионални изисквания към участниците:
Участникът да разполага със собствено или ползвано на друго правно основание оборудване /механизация/ минимум, както следва:
– Самоходен пневматичен валяк 10 – 15 тона – 1 бр.
– Асфалтополагаща машина – 1 бр.
Предмет на обществената поръчка е инженеринг – проектиране, авторски надзор и изпълнение на СМР за обект: Основен ремонт и въвеждане на мерки за повишаване енергийната ефективност на сградата на Четвърто ОУ „Димчо Дебелянов” гр. Благоевград“.
В случая от приложената техническа спецификация на обекта никъде не е посочено, че следва да бъде положена асфалтова настилка на обекта.
Извършените от възложителя действия водят до създаването на документация, в която са заложени дискриминационни и противоречиви изисквания, които необосновано ограничават участието на стопанските субекти в процедурата. Когато в документацията са заложени изисквания, които са неясни, противоречиви и създават необосновани пречки пред стопанските субекти, то тази процедура от самото начало ще се проведе при съществени пороци и нарушаване на принципите за публичност и прозрачност.
Необоснованото ограничаване на участниците с допуснатите нарушения, разгледани в жалбата, създава пречки пред множество стопански субекти да подготвят оферти, съответстващи на изискванията на възложителя. Спирането на настоящата процедура е индикация, че се вземат необходимите мерки да се гарантират принципите за свободна конкуренция и да се отстранят всякакви съмнения в правилното и законосъобразното възлагане на обществени поръчки.
Спирането на настоящата обществена поръчка ще покаже, че се предприемат всички необходими действия, за да бъде проведена процедурата за избор на изпълнител за настоящата обществена поръчка максимално прозрачно и без съмнения в законосъобразността й.
Следва да се вземе предвид и обстоятелството, че се разходват публични средства, представляващи обществен ресурс в голям размер, което е още едно основание за спиране на процедурата. Евентуалното провеждане на незаконосъобразна процедура би довело до разходване на средства в противоречие с принципа, заложен в чл. 1 от ЗОП, а именно осигуряване на ефективност при разходването на публичните средства.
Много от гражданите на община Благоевград се чувстват излъгани, но как да е като общината се управлява във фейсбук.
Докога ще продължава това?
Уелкам ин Благоевград!!!