„Отчетност, прозрачност, завишаваме глобите, санкциите, заздравяваме капацитета на регулаторите и започваме проверки, проверки, проверки, глоби, глоби, глоби, така че да вдъхнем вяра в хората, че държавата е с тях – заедно с регулаторите като „един юмрук“ да се борим с инфлационния натиск при цените на храните“. Това обещава новият министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев.
„Най-важната тема на деня“ за цените на хранителните продукти, смята той и обеща още в понеделник в Народното събрание да бъдат внесени конкретни законодателни предложения. „Ще видите решителност, ще видите готовност да вървим в една неутъпкана пътека и посока, смело, не на война срещу веригите, срещу търговските обекти, а на война срещу нелоялните търговски практики“, каза министърът.
По думите му кабинетът ще съсредоточи усилията си върху земеделие, енергетика и икономика. Според него именно там са най-сериозните проблеми и натискът върху бизнеса и домакинствата.
Относно цените на горивата, министърът заяви, че те зависят от международната обстановка и геополитическото напрежение.
Ще бъде извършена ревизия на дейността на държавните предприятия, агенции и структури, но „не от гледна точка на някаква самоцел или реваншизъм“, заяви той. Целта е да бъде проверено дали има злоупотреби, източване на средства или неефективно управление.
„Трябва да сме сигурни, че няма кражби, че няма течове, че ако е имало такива, ще има хора, които ще бъдат наказани и ще върнем чувството за справедливост на хората и на бизнеса в институциите и в системата“, посочи министърът.
По думите му правителството ще работи за подобряване на инвестиционната среда и за по-добра координация между институциите.
Кабинетът ще подготви нови финансови инструменти и програми за подкрепа на младите хора, бизнеса и земеделските производители. „Ще могат да се видят нарочни програми, финансови инструменти и продукти, които да подкрепят българските земеделци, българския бизнес, както и мощна подкрепа за българските предприемачи“, каза още Пулев.
Той увери служителите в администрацията, че ще има приемственост и спокойствие в работата на институциите.
