
„В Министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и този за запаса за задължителна военна подготовка. Когато сме готови се надяваме да убедим депутатите да ни подкрепят“. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в интервю пред БНР. Според него това е вариант да се преодолее недокомплекта в армията. И уточни, че не става въпрос за връщане на задължителна наборна военна служба, а за хора, чиито професии включват боравене с оръжие.
„Голямата част на Алианса са професионалисти и никой не се отказва от тях, но войната в Украйна показа, че при класически, дългосрочен конфликт трябва да има мобилизационни мероприятия. За да има мобилизация трябва да имаме граждани, преминали военна подготовка и са в запаса. Тук е големият въпрос за подхода. Някои европейски държави използват наборната военна служба, други – задължителна военна подготовка. Ние в МО работим и нашата идея е думата „задължителна“ да не се разбира като срочна, наборна, военна служба, а задължителна за онези български граждани, които желаят да работят и тяхната професия да е свързана с използването на оръжие – МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка“, обясни министър Запрянов. Той отбеляза, че от 2007 г. в България не са правени мобилизационни мероприятия.
За инициативата за сътрудничество между Хърватия, Албания и Косово военният министър каза, „не сме участвали“.
На 18 март Косово, Албания и Хърватия подписаха Тристранна декларация за военен алианс. Според заявените намерения целта на споразумението е да засили отбранителните способности на трите страни, да увеличи сътрудничеството в отбранителната индустрия, да подобри военната оперативна съвместимост чрез образование, обучение и съвместни учения, както и да засили военното взаимодействие в региона.
„Запознахме се с декларацията. Това не е нашият приоритет, той е да се фокусираме и да увеличим приноса си в НАТО и ЕС, за да стабилизираме ситуацията. За тази инициатива трябва да има вътрешно-политически процес, а такъв не е извършван. Имаме информация за инициативата, ще получим документите, но не се обсъжда на ниво МО и МВнР“, обясни министър Запрянов и допълни, че България има Стратегия на добросъседство, доверие и прозрачност.
Военният министър изтъкна, че планът „Превъоръжи Европа“ е принудителна мярка и трябва европейският стълб в НАТО да бъде развит и драматично да бъдат увеличени отбранителните способностите.