Археолозите са открили 29 човешки останки, погребани преди около 1000 години северозападната част на Перу. Четири от скелетите – принадлежащи на две деца, младеж и един възрастен – принадлежат на културата уари.
Тези четири скелета представляват първите известни в региона примери за човешки предложения от цивилизацията уари, казва Едгар Бракамонте Левано, директор на разкопките и археолог от Музея на Кралските гробници на Сипан, пред Live Science.
Освен човешки останки при разкопките са открити скелети на осем морски свинчета, както и няколко алпаки и лами, всички от които вероятно са били пожертвани. Изследователите са намерили също така саксии, бутилки и нож с острие във формата на полумесец.
Бракамонте Левано разпознава гробниците като принадлежали на уари, защото са заобиколени от три отличителни D-образни заграждения, типични за религиозните съоръжения на културата. Човешките жертвоприношения може да са били „част от ритуал, извършен в момента на започване на изграждането на тези религиозни съоръжения в стил уaри“, казва той.
Цивилизацията уари процъфтява по планините и бреговете на съвременно Перу от около 500 до 1000 г. от н.е. Уари са били известни със своите фино тъкани текстилни изделия и изваяна керамика, както и със своите пътища и терасирано земеделие. Техните пътища по-късно били включени в империята на инките. Въпреки че точната структура уари остава спорна, археолозите са открили доказателства, които предполагат, че религията е била дълбоко преплетена с политиката и че жените са били включени в най-високите нива на управление.
В допълнение към четирите човешки жертви археологическият екип е открил останките на пети индивид, претърпял вторично погребение. „Това ще рече, че той е бил погребан другаде и (след това) препогребан в D-образното заграждение“, каза Левано.
Останалите открити 25 скелета, макар и не били пожертвани, принадлежат на културата мочика или моче. Тази цивилизация процъфтява в днешен Ламбайек от ок. 100 до 700 г. от н.е. и е изместена от уари.