Всяка община да приеме Етичен кодекс на общинските съветници, като съответно те се задължават да осъществяват дейността си при спазване на правилата му. Това предвиждат промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповeстяващи информация за нарушения, който беше обнародван в „Държавен вестник“ през месец февруари 2023 г. и влезе в сила от 4 май 2023 г. Промените се налагат заради критики от страна на Европейската комисия.
Общинския съвет ще избира от състава си постоянна етична комисия, която да разглежда сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници. Тя ще се отчита и ще публикува информация за броя на подадените сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници, както и за предприетите по тях действия. Предвижда се тази информация да се оповестява публично на интернет страницата на съответния общински съвет след разглеждането на отчета и приемането му.
Влезлите в сила актове на съответните компетентни органи, с които се установяват нарушения на Етичния кодекс, ще се оповестяват публично на интернет страницата на съответния общински съвет. Предложените законодателни промени имат за цел увеличаване на публичността и прозрачността и засилване на гражданския контрол по отношение на дейността на общинските съветници, пише в мотивите към проекта
ЕК констатира, че кръгът на лицата, които имат право на защита съобразно този закон, е ограничен в сравнение с предвиденото в Директивата. Съгласно нея защита следва да бъде предоставена и на лица, чието трудово правоотношение е приключило и на кандидатите за работа или на лицата, които желаят да предоставят услуги на организация, които получат информация за нарушения по време на процеса на подбор или на друг етап от преддоговорните отношения, и които биха могли да бъдат подложени на ответни действия с цел отмъщение, например под формата на отрицателни препоръки за работа, включване в черен списък или бойкотиране на дейността.
Законът предвижда защита да се предоставя и на лице, чието трудово или служебно правоотношение предстои да започне в случаи, в които информацията относно нарушението е получена по време на процеса на подбор или други преддоговорни отношения, но не предвижда защита на лица, които желаят да предоставят услуги, например доставчици, които преди сключването на договор с организацията, са подали сигнал и срещу тях са били предприети ответни действия.
В тази връзка се предлага от защита да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.