Американската потребителска организация с нестопанска цел, Consumer Reports разкрива в доклад, че е тествала 28 блокчета черен шоколад за олово и кадмий и е открила големи количества тежки метали в много от тях.
Подобно на много други храни, шоколадът понякога съдържа следи от тежки метали. Редица фактори могат да допринесат за това в зависимост от вида на тежкия метал.
Оловото може да попадне в шоколада чрез замърсената почва, използвана за отглеждане на какаови зърна, чрез водата за напояване, съдържаща олово, или чрез оборудването за обработка. Оловото е тежък метал, който е токсичен и дори малки количества от него в храната могат да имат отрицателни последици за здравето.
Кадмият може да се натрупа в какаовите зърна, най-вече от почвата, в която растат растенията. Кадмият е опасен тежък метал, който подобно на оловото може да бъде вреден за здравето, ако се поглъща в значителни количества за продължителен период от време.
Регулаторните органи на няколко нации са определили максимално допустими граници за тежки метали в хранителни продукти, като шоколад, за да гарантират безопасността на потребителите. Купуването на шоколадови продукти от надеждни производители, които спазват тези правила и извършват тестове, за да се уверят, че техните стоки отговарят на изискванията за безопасност, е от решаващо значение за общественото здравето.
В последните си тестове Consumer Reports използва максимално допустимата граница на дозиране в Калифорния (MADL) за кадмий (4,1 mcg) и олово (0,5 микрограма), за да оцени риска, свързан с шоколадовите изделия. Сред шоколадите, за които е установено, че съдържат опасни количества тежки метали, са Lindt, Trader Joe’s и Hershey.
По този начин Consumer Reports издава някои препоръки за производителите на шоколад. Нивата на кадмий и олово в районите на отглеждане на какао трябва да бъдат изследвани и трябва да се избират зърна от райони с по-ниски концентрации на тежки метали. Освен това производителите на шоколад трябва да комбинират зърна от региони с по-високи нива на кадмий и олово с тези от места с по-ниски нива, за да намалят присъствието им в крайния продукт.
По този повод Силвена Роу написа в своя Фейсбук профил: „Като worldsleadingbiohackingchef, като потребител, аз съм сериозно толкова притесненa, тъй като от ГОДИНИ консумирам @lindt chocolate – оказаха се и изглежда, че lindt са знаели за високия % тежки метали в техния шоколад от 2014 г. Според @attorneymartinez сега Шоколадът на Lindt има големи проблеми, тъй като в момента са съдени за предполагаема фалшива реклама, измамни търговски практики и много други нарушения на закона за защита на потребителите. Твърди се, че олово и кадмий са открити във високи % в някои lindt шоколадови бонбони! Аз лично никога няма да купя #lindt. Това е нова новина, но чувам от няколко дни и реших да изхвърля шоколадите си Lindt и никога повече да не купувам! Това е само моето мнение и не искам да намеквам нищо на никой друг.“