Холандски съд ще разгледа жалбата на Shell, отваряйки нова глава срещу историческо решение за климата, което му нареди драстично да задълбочи планираните съкращения на емисиите на парникови газове.
Жалбата е в отговор на делото, което природозащитната организация „Приятели на Земята Холандия“, заведе срещу петролния гигант. „Уверен съм, че можем отново да убедим съдиите, че Shell трябва да действа в съответствие с международните споразумения за климата“, каза адвокатът на организацията.
Окръжният съд в Хага през 2021 г. нареди на петролния и газов гигант да намали своите затоплящи планетата въглеродни емисии с 45% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г.
Заповедта се отнася както за собствените емисии на Shell, така и за тези, причинени от купувачи и потребители на нейните продукти. Това дойде на фона на нарастващ натиск върху енергийните компании от инвеститори, активисти и правителства да се откажат от изкопаемите горива и бързо да увеличат инвестициите във възобновяеми източници. Shell твърди, че поръчката няма правно основание и казва, че компаниите не могат да бъдат държани отговорни за емисиите от своите клиенти.
„Съгласни сме, че светът се нуждае от спешни действия в областта на климата, но имаме различно виждане за това как тази цел трябва да бъде постигната“, се казва в изявление на компанията на нейния уебсайт.
„Като се фокусираме върху една компания и само върху доставката на енергия, а не върху търсенето й, ние вярваме, че решението е неефективно и дори контрапродуктивно за справяне с изменението на климата.
По-рано този месец Shell отслаби целта си за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г. и отмени целта за 2035 г., позовавайки се на очаквания за силно търсене на газ и несигурност в енергийния преход, въпреки че потвърди план за намаляване на емисиите до нула до 2050 г.
Компанията каза в изявлението си преди обжалването, че „не пренебрегва“ съдебното разпореждане, посочвайки своите инвестиции от 10 до 15 милиарда долара в нисковъглеродни енергийни решения между 2023 г. и края на 2025 г.
„Вярваме, че действията, които предприемаме, са в съответствие с решението и неговия график до края на 2030 г.“, казаха от компанията.
Сега Shell си поставя за цел 15-20% намаление на нетния въглероден интензитет на своите енергийни продукти до 2030 г. в сравнение с нивата на интензитет от 2016 г. Преди това имаше за цел намаление с 20%.