Почти двойно скача цената за издаване на лична карта – от 18 на 30 лева. Отпадат и безсрочните документи, които досега се издаваха на възрастните хора. Предложението за тези промени дойде през април от МВР.
За определянето на размера на държавните такси в МВР е изготвена Методика за изчисляване на размера на таксите за издаване на българските лични документи. Въз основата й са определени следните размери на такси на български лични документи за обикновена услуга, а именно:
лична карта – 30 лв.;
карта за пребиваване – 40 лв.;
разрешение за пребиваване – 40 лв.
Предлага се запазване на размера на таксата от 18 лв. за обикновена услуга за новата лична карта до края на 2024 г., а считано от 01.01.2025 г. да се издават документа лична карта с новия размер на таксите.
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Тарифа № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси, приета с Постановление № 53 на МС от 26 февруари 1998 г., обявиха оттам.
Обяснинието на кабинета е, че необходимостта от въвеждане в националното законодателство на нови образци на лични документи, издавани от Република България, е в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/1157 на ЕП и на Съвета от 20 юни 2019 година относно повишаване на сигурността на личните карти на гражданите на Съюза и на документите за пребиваване, издавани на гражданите на Съюза и на членовете на техните семейства. И по-конкретно – предвижда се личната карта да притежава електронен носител на информация, който съдържа биометрични данни, а разрешението за пребиваване, което се издава от МВР, ще се съобрази с унифициран дизайн съгласно еврорегламентите.
Съобразяването на новото поколение български лични документи със спецификациите, които са общоприложими за машинночитаемите документи за пътуване и осигуряват оперативна съвместимост в световен план, ще улесни свободното движение на хора, поясняват от МС. Въвеждането на единните минимални стандарти за сигурност във връзка с формата на документите, действащи в ЕС, ще улесни тяхната проверка и контрол на автентичността от страна на другите държави членки, като ще направи тяхното използване по-бързо, по-лесно и по-сигурно, твърдят още оттам.