Състоя се първото заседание на новия Министерски съвет. На него бяха обсъдени неотложните задачи, с които правителство ще се захване.
„Трябва да направим всичко възможно, за да пречупим тенденцията на растящите цени, особено при хранителните стоки от първа необходимост. Предстои и изключително много работа по бюджета. Също така трябва да спасим плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост. Не става дума само за спасяване на плащанията, а и за извършване на реалните реформи, заложени в този план“, подчерта Радев.
Той напомни, че предстои избор на нов Висш съдебен съвет, където „имаме много важна роля с внасянето на нашия законопроект за промени в Закона за съдебната власт“.
„Ангажирахме се с нашата програма за разграждане на олигархичния модел, а това означава едно енергично и решително правителство, което може да бъде двигател на борбата с корупцията, разбира се, не може да бъде неин завършек, затова трябва решителна и независима прокуратура, добави той. Но правителството ще прави всичко възможно, така че да пресича, да разследва корупционни престъпления и закононарушения и да събира годни за съда доказателства, защото това ще върви паралелно с нашите усилия съвместно с Народното събрание за избор на нов независим легитимен главен прокурор“, допълни Румен Радев.
През следващата седмица ще бъде извършен детайлен анализ във всяко едно ведомство, за да може кабинетът бързо да изготви ясна оценка на състоянието на държавната администрация и секторите под управление, заяви премиерът.
„Ще работим за промяна на бизнес средата в България, за привличане на повече инвестиции“, обеща той.
Премиерът засегна и темата по ускоряване на модернизацията на българската армия, както и върху продължаването на съдебната реформа.
„Правосъдната реформа не се изчерпва със смяната на главния прокурор“, каза още Радев и добави, че очаква предложенията на правителството да бъдат внесени в парламента и превърнати в реални законодателни промени.
Сред останалите приоритети на кабинета той посочи образованието, здравеопазването, спорта, културата и туризма.
„Изграждането на Националната детска болница е национален приоритет. Трябва да се пресекат злоупотребите в НЗОК и да се трансформира моделът на българското здравеопазване“, заяви министър-председателят.
