Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява за отмяна на Постановление № 359 на Министерския съвет, което предвижда повишение на минималната работна заплата (МРЗ) на 1077 лв. от началото на 2025 г.
АИКБ внесе жалба до Върховния административен съд, като твърди, че постановлението е прието без необходимия социален диалог и нарушава важни международни трудови стандарти.
Според асоциацията, увеличението на минималната заплата е определено чрез „необоснована формула“ и не отчита основни икономически фактори като производителността на труда и покупателната способност на населението.
АИКБ се позовава на Конвенция 131 на Международната организация на труда и на европейската Директива 2022/2041, които призовават за по-задълбочен анализ и внимателно съгласуване на подобни решения. Според асоциацията, определянето на МРЗ само въз основа на процент от средната работна заплата е неподходящо и сравнява несъпоставими стойности, което може да доведе до изкривявания на трудовия пазарРаботодателите предупреждават, че значителното покачване на минималното възнаграждение може да има негативен ефект върху бизнеса, особено в секторите с по-ниска добавена стойност. Те прогнозират свиване на работните места и забавяне на инвестициите, като се очаква това да засегне малкия и средния бизнес най-силно.
Според АИКБ, подобно увеличение ще доведе до напрежение между различните групи работещи, като повишаването на доходите на по-нискоквалифицираните служители ще бъде за сметка на тези със средна квалификация. Това би могло да демотивира работещите да подобряват квалификацията и приноса си.
АИКБ настоява за отмяна на постановлението и за връщане към социален диалог, като изразява готовност за сътрудничество с правителството и останалите социални партньори.
Според работодателската организация, е необходимо постигане на баланс, който да осигурява устойчиво икономическо развитие и адекватна оценка на доходите на заетите в съответствие с международните стандарти.
източник – pariteni.bg