Върховният касационен съд се произнесе окончателно по случая с разменените бебета в болница „Шейново“.
Магистратите решиха, че едната майка има съпричастност към размяната на детето ѝ в болница. Припомняме ви, че преди 4 години, две новородени бяха разменени и отидоха в различни семейства, а няколко месеца по- късно бяха върнати на биологичните им родители.
„Безспорно установено е, че както персоналът на болницата, така и майката не са сверили номерата на гривничките, включително и при изписването, като и двете спорещи страни имат такова задължение”, пише в решението на магистратите.
Върховните съдии осъждат болница „Шейново”, но намаляват наполовина обезщетението за родителите. Така майката ще получи 20 000, а бащата 40 000 лева.
В края на 2024 г. Апелативният съд осъди болница „Шейново“ и постанови 120 000 лева обезщетение за родителите, които подават сигнала, че бебето им е разменено. Преди това през март 2024 г. Софийският градски съд прецени, че семейството следва да бъде обезщетено със 100 000 лв.
