
Проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ) показва, че 40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите. Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др.
Шефът на АПИ твърди, че пътищата не са били поддържани, защото нямало сключени договори за тази дейност. ИПБ извърши преглед и анализ на официални бюджетни данни за разходването на средства. В периода 2022-2023 година АПИ е похарчила рекордните 1,7 милиарда лева за текущ ремонт и поддръжка. За сравнение в периода 2019-2020 година агенцията е похарчила около 184 млн. лева за същата дейност. За миналата година са изразходвани 750 млн. лв. от заложени 1,7 млрд. лв.
За три години са похарчени 2,5 млрд. лв. за текущ ремонт и поддръжка, което е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура. Напомняме, че прлез това време управляваха 2 служебни кабинета на президента, 2 служебни при новите правила, 2 на ППДБ – в последния с ресорен министър – фаворит на Ас.Василев и бивш директор на Главболгарстрой – сега депутат от ПП. Именно негово назначение е сегашният шеф на АПИ.
Председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев е в ръководството на агенцията от ноември 2023 г. Възниква въпросът как поверената му институция е похарчила близо 1 млрд. лв., без да е имала договори? Нещо повече, АПИ упорито продължава да работи в мъгла, като не публикува месечните си финансови отчети.