Краят на политическата криза не е толкова близък, колкото ни се иска и тези предсрочни избори със сигурност няма да са последните предсрочни. Това каза социологът Юрий Асланов в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“.
„Партийната криза е този скърцаш елемент, който пречи на цялата система да функционира. И няма партия, която да остане извън тази драма, защото е ясно, че хората години наред обвиняваха държавната администрация, правителството и институциите за своите нещастия или несгоди, но вече осъзнаха, че поведението на тези институции се формира от партиите. Партиите съвсем не правят нещо, за да се харесват на хората, те тънат в някакъв омраза помежду си, и от няколко години никой не се опитва да говори на хората и да им предлага идеи за бъдещето“, коментира социологът.
По думите му гледайки вътрешнопартийните разногласия, противоречия и битки в някои партии, напълно възможно е да се стигне до парадокси на предстоящите избори, каза още той и посочи за ситуацията в ДПС, че там вътрешнопартийната властта е оспорена по един доста екстравагантен начин, битката се води с ожесточение, връщане няма назад и за двете страни и крайният изход не е известен. „Като че ли във вътрешнопартиен план позициите на Доган са по-силни, по-здрави и по-споени от дългогодишната практика на ДПС. От друга страна обаче влиянието на Пеевски е на много нива в много различни области, не само в правосъдието, за което най-много се говори, но в специалните служби, в МВР, в бизнеса, в икономиката, във финансовия свят, включително и в медиите,“ обясни той и добави, че възможният изход е разцепление и явяване с две отделни листи на предстоящите избори, което ще бъде прецедент за ДПС в българската политическа история.
Според Юрий Асланов в БСП в момента се наблюдава едно дребнаво надцакване между лидерите на партията, които като че ли се интересуват повече от темата „Нинова“ отколкото са притеснени за това какво различно ще предложат като алтернатива за предстоящите избори. „Вместо да се изгради някакъв нов политически субект, който да обедини левите избиратели, те се заеха да обединяват структурни парчета, отделили се от БСП в по-близкото или по-далечното минало. Това няма как да им помогне, защото всички тези дълбоко познати лидери на левицата са кой от кого по-компрометирани в миналото и изоставени от левите избиратели на различни основания и по различни причини,“ посочи още той.
ГЕРБ е партията, която някак си на този фон изпъква със своята стабилност, посочи социологът: „Но това не значи, че в ГЕРБ няма криза и последните избори го доказват. Очевидно там вече също има електорална ерозия.“ По думите му цялата партийна система е в криза и не се вижда близък хоризонт за изход от тази ситуация. „Партийните елити в сегашния си вид с намаляващото участие на гражданите в изборния процес, намериха начин да оцеляват, да се съхраняват и да се възпроизвеждат чрез ниската избирателна активност, и това ги устройва напълно.“