Дете на 13 години, ученик в 7 СУ „Кузман Шапкарев“, гр. Благоевград, е пострадало тежко при изпълнение на т.н. предизвикателство „Супермен“, което се разпространява в TikTok.
При него малки деца и тийнейджъри имитират „Супермен“, като отскачат от протегнатите във въздуха ръце на своите връстници и след това трябва да се приземят на краката си. Всичко това се заснема на видео и се качва в платформата.
Това изпълнение е много популярно сред децата в ученическа възраст. Имаме данни, че е практикувано в много от благоевградските училища.
Предизвикателството може да причини сътресение на мозъка, фрактури на предмишницата, ставите и дори на гръбначния стълб, предупреждават медици.
Шокиращо е, че голяма част от случаите са регистрирани в училищата, а родителите са изключително притеснени.
Психолозите предупреждават, че желанието „да се впишеш“ в трендовете в социалните мрежи, в комбинация с прекомерната употреба на мобилни телефони, е основната причина за увеличаването на рисковото поведение сред децата. Те призоваха родителите и училищата да разговарят с учениците, съобщават от bTV.
Освен в България, все повече училища на Балканите съобщават за инциденти вследствие на „Супермен“.
По официални данни в Румъния, само за ден са пострадали 20 деца, като всички са с фрактури след като са участвали в “Супермен“ предизвикателството“, съобщава румънската PRO TV.
В Гърция 13-годишен ученик от гимназия „Калитион“ на гръцкия о. Родос е получил сериозни наранявания при изпълнение на предизвикателството. Инцидентът е станал по време на училищна ваканция. След падането ученикът е получил припадъци, което е довело до интубирането му поради тежкото му състояние, съобщава гръцкото издание Iefimerida. Детето е било транспортирано с военен хеликоптер в детска болница в Атина.
В Босна и Херцеговина осем деца от начално училище са пострадали, съобщи Радио Свободна Европа.
Преди дни бе съобщено, че най-малко 20 деца, само в Скопие, са били ранени от смущаващото предизвикателство/игра, която се разпространява масово в социалната мрежа. Най-малкото е едва на осем годинки.
На Запад предизвикателството също се разпространява сред най-младите.
Няколко училища, включително във Франция и Белгия, предприеха мерки за забрана на предизвикателството поради рисковете, които то поражда. А родителите се информират за опасността, която дебне зад привидно „забавното онлайн предизвикателство“.