В Благоевградско, стопани се оплакват, че стадата им често са нападани от вълци. В такива случаи възможностите за реакция не са много и обикновено дойде ли за овца, вълкът си тръгва винаги с нея. В Горно Хърсово да срещнеш вълк очи в очи се случва често. Стопаните са свикнали и не изпитват страх за собствените си животи, но проблемът е, че нерядко броят на овцете вечер не излиза.
„Една овца ми удави, едно яре, една коза. Има един ловджия – Семир. Беше убил една вълчица точно на Боли връх. На кучетата разчитаме“, каза Костадин Стойнев, животновъд по NOVA. Но и кучетата често са безпомощни. И това води до тревожна статистика. По думите на Стойнев „7-8 си вървят данък на година“.Вълците не посягат на хората. Активността им в Горно Хърсово е съвсем логична, предвид факта, че селото е буквално в гората. „Но са ме изненадвали много пъти. Хищни животни са“, каза още животновъдът.
Освен вълчия глад, още нещо притеснява Стойнев – случаят с чумата във Велинград. В стадото вече са правени изследвания: „Взимаха кръв от 80 овце, и пробата е отрицателна“. И още един тревожен факт отчита животновъдът – пазар вече няма нито за агнета, нито за овчите кожи. А трудно се продават, както млякото, така и истинското овче сирене. Това прави земеделското ежедневие на мъжа още по-трудно.