Човешкото тяло може да издържи седмици без храна, но само около 3 дни без вода. Въпреки, че не ти дава енергия под формата на калории, водата е важно хранително вещество. Тялото се състои от около 60% вода и дори малък дефицит води до загуба на концентрация, главоболие, мускулна слабост, крампи и нарушаване на цялостното благосъстояние на организма. Днешната публикация е посветена на добрата хидратация от малко по-различен ъгъл – как водата достига там, където трябва, благодарение на електролитите.
КАКВО СА ЕЛЕКТРОЛИТИТЕ
Електролитите са минерали, които имат способността да провеждат електричество, когато са разтворени във вода. В света на храненето, електролитите се отнасят за минералите, разтворени в телесните течности, които създават електрически заредени йони. Най-важните представители са натрий, калий, калций, магнезий и фосфат.
Електролитите изпълняват различни роли в организма, но основно подсигуряват комуникацията между клетки, тъкани и течности. Някои от основните им функции включват:
провеждането на нервни импулси, които позволяват на мускулите да се свиват;
балансиране на количеството вода в тялото;
балансиране на кръвната киселинност и кръвното налягане;
възстановяване на увредените тъкани.
ХИДРАТАЦИЯ И ЕЛЕКТРОЛИТИ
По отношение на хидратацията, електролитите са отговорни за насочването на вода (и хранителни вещества) към областите на тялото, където тя е най-необходима и поддържането на оптимален баланс на течностите вътре в клетките. Хидратираната клетка има достатъчно електролити във и извън себе си в комбинация с достатъчно вода. Дехидрираната клетка страда от дисбаланс между водата и електролитите. Без електролитите водата няма да достига там, където е необходима. Не случайно по дефиниция дехидратацията не е просто загуба на вода, но и на електролити.
Предпоставка за загуба на вода и електролити са:
продължителни и интензивни тренировки с продължителност над 1 час;
стомашно-чревна инфекция, диария или повръщане, прием на медикаменти с диуретично действие или лаксативи;
изпотяване – излагане на много високи температури през лятото, плаж, продължителни разходки тип градски туризъм, сауна, пребиваване във влажен климат;
след консумация на по-голямо количество алкохол;
кърмене;
напреднала възраст;
операция.