
„Експертната компетентност, високата лична и колективна отговорност на личния състав на щаба и формированията бяха основа за успешно изпълнение на поставените задачи през 2022 г.“. Това заяви командирът на Съвместното командване на силите (СКС) генерал-майор Валери Цолов днес, 26 януари, при откриването на Анализа на подготовката, войсковия ред и дисциплината през 2022 г.
Генерал-майор Цолов направи преглед и анализ на дейността на Съвместното командване на силите по изграждането и развитието на способности, адаптирането на новата структура на щаба с основна функция по планиране и водене на съвместни операции. „Изпращаме успешна година благодарение на усилията и дейността на командната група, командирите на военни формирования, приноса на началниците на отдели и сектори, на целия личен състав”, отбеляза командирът на СКС. Той подчерта влиянието на организационната структура, комплектуването и ресурсното осигуряване върху подготовката на щаба на СКС и подчинените му формирования през 2022 г. „Подготовката, като един от основните приоритети се реализираше за поддържане и развитие по функционални области за планиране и провеждане на съвместни операции в национален и коалиционен формат. Връх на подготовката през годината беше организирането и провеждането на съвместното учение „Морски страж – 2022” и тренировките за развръщане на щаба в полеви условия“, подчерта генерал-майор Цолов.
Във форума участва заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, който даде висока оценка за дейността на СКС през 2022 г. и подчерта, че правилно заложените приоритети и задачи пред Командването са гарант за успешното им изпълнение. От името на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов той изказа благодарност към личния състав за професионализма и отличните резултати през годината и потвърди, че СКС заема своето точно и достойно място в Българската армия, изпълнявайки основната си мисия за планиране и провеждане на операции в национален и съюзен мащаб и осъществявайки връзката между Въоръжените сили на Република България и силите на НАТО.
Проведените мероприятия и инициативи за развитие и модернизация на системата за командване и управление на СКС допринесоха за преодоляване на част от установените дефицити, поддържане и развитие на способностите. СКС придоби и акредитира комуникационно-информационно оборудване, като по този начин създаде възможност за по-голям обмен на класифицирани услуги при планирането и провеждането на учения и операции на територията на страната и осигуряване на взаимодействие с партньорите ни от НАТО.
Под ръководството на Командването продължи процеса по администриране, поддържане и развитие на способности по изпълнение на процедурите за пълна оперативна готовност на Националния мобилен модул по КИС на НАТО-(DCM-F).
Основните усилия на СКС бяха насочени към своевременно извършване на оценка, планиране, развръщане, ротация и изтегляне на контингентите от въоръжените сили, участващи в операции и мисии извън територията на страната. През 2022 г., стотици военнослужещи участваха в 10 операции и мисии под егидата на НАТО, ЕС и ООН, допринасяйки за издигане престижа на Република България и Българската армия сред съюзниците. „Ефективната организация за своевременно изготвяне на административните заповеди и оперативните разчети от щаба на СКС допринесе за развръщането на формированията в срок и с пълно ресурсно осигуряване“, подчерта командирът на СКС. Под ръководството на комисии от СКС са проверени и оценени бойните способности на 7 формирования (групи/тимове) от състава на Българската армия за участие в тези операции и мисии, които са получили оценка „Боеготов”.
В хода на анализа беше отбелязано активното участие на СКС в съюзното планиране в рамките на колективната отбрана на НАТО.
Съвместното командване имаше основна роля при координиране на дейностите с развърнатата през март 2022 г. многонационална бойна група на НАТО на територията на страната. Предстои организация за домакинстване на втората Конференция за генериране на сили за бойната група на територията на Република България.
Генерал-майор Цолов обобщи и основните направления за работа пред Командването и подчинените му формирования през 2023 г., като акцентира на поддържането и развитието на способностите за планиране и провеждане на съвместни операции, своевременното извършване на оценка и планиране на развръщането, ротацията и изтеглянето на военните контингенти, развитието на класифицираните мрежи до достигане на пълна оперативна съвместимост за участие в мисии и операции на НАТО, осъществяване на координация и взаимодействие при развръщането на национални и съюзнически формирования в бойната група на територията на страната ни.
Приоритет за щаба и подчинените военни формирования е планирането и участието в редица тренировки, национални и международни учения в страната и чужбина, което ще повиши нивото на професионална подготовка на военнослужещите.
Във форума участваха заместник-командирът бригаден-генерал Христо Ганецовски, началникът на щаба флотилен адмирал Галин Манев, началниците на отдели и сектори в СКС, командирите и началници на пряко подчинените военни формирования.