Предложените промени в местните данъци и такси е тема, която засяга всички граждани на община Благоевград. По тази тема кметът Байкушев беше гост на БНР. Той разясни защо се налага повишаване на данъците, таксите, платеното паркиране.
На среща проведена миналата седмица с кмета Байкушев и представители на хотелиерския и ресторантьорския бизнес в областния град, те споделиха, че повишаването на налозите може да се окаже пагубен за техния бизнес. Кметът обеща да преразгледа предложенията за повишаване на данъците, засягащи този бранш.
От БНР го попитаха дали ще се вслуша в гласа на Благоевград, защото много хора са обезпокоени от вдигането на данъците от началото на новата година?
Байкушев заяви “ Аз мисля, че е време Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана твърде дълго. В нашата програма има много амбициозни цели, свързани с управлението на отпадъците и преминаването към разделно събиране на отпадъците, умно събиране, умно разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, в нови съдове, в процеси, в хора, в нов софтуер и хардуер, но нашият град, който в момента има една добре работеща система, но за събиране на смесен вид битов отпадък ще трябва да влезе в Европа и аз мисля, че не трябва да отлагаме това, а трябва да сме пионери“.
По отношение на управлението на трафикът на Благоевград, Байкушев каза, че в момента изготвят генерален план за регулация на движението, който ще позволи да се освободи проводимостта на транспорта в Благоевград, да се уредят още повече правилата за паркиране и най- вече не просто да се грижат за синята зона, а да се изгради капацитет, с който да се регулира кой къде спира и паркига в много по-голяма част от града.
Според кмета през последните десет години всеки спира и паркира, където реши без да се съобразява дали това е автобусна спирка, например.
Всички тези амбициозни цели са свързани със средства, налагат се инвестиции, които общината трябва да покрие, дори разходите, които в момента се правят за тази цел се увеличават през всяка година.
Но най- важното е какво ще направи общината срещу това увеличение на данъците в Благоевград.
Байкушев предлага поредно увеличение на такса смет, като се очаква той отново да бъде повишен, след като влезе в сила европейското изискване за разделно събиране на отпадъци и за принципа всеки да плаща, колкото замърсява.
Как ще се подобри до тогава през тази година услугата по сметосъбиране и сметоизвозване, защото съгласете се, Благоевград не е станал по-чист? Зададе въпрос журналист от БНР.
Байкушев заяви, че той и екипът му са амбициозни и искат да инвестират в нова сметосъбирачна техника и нови съдове, за да може наистина да се събират разделно отпадъците. През тази година започват края на мащабния проект анаеробна инсталация, която се строи от няколко години и която беше въведена в експлоатация през тази година. Изключително закъсняло е изграждането на площадка за едрогабаритни отпадъци. Депото се пълни много бързо, защото всеки ден боклукът, който се събира е около 70 тона отпадък. Всички дейности, свързани с отпадъка изискват огромни средства. Ако не се намери решение за това, общината ще продължи да има огромен дефицит и да не може да се грижи за нуждите на града.
Кметът припомни, че през пролетта е направена голяма кампания по асфалтиране, която се е харесала много на хората, но това струва пари и когато средствата за поддръжката на града се налага да се дават за отпадъци и не се повиши такса смет, а се трупа дефицит, то тогава „казваме на хората – няма да повишаваме такса смет, но няма да се грижим за града“, обобщи Байкушев.
„Аз искам да видя този град прекрасен, с хубав асфалт и с хубави тротоари, с детски площадки и поемам ангажимент към гражданите на Благоевград да го направя, но ще има увеличение на данъците и таксите и разбира се, че това увеличение не е приятно и на никой кмет не му се иска да го прави, но е неизбежно.“ Допълни кметът на Благоевград и уточни, че увеличението на данъците е в цяла България.
Има ли общината изграден механизъм според който всеки трябва да плаща, колкото замърсява?
Такса смет покрива три услуги, които извършва общината. Това е от сивия контейнер, в който сме хвърлили отпадъка, натоварването му в колата за сметоизвозване и извозването им до Бучино, където се предават на балиращата инсталация.
Втората услуга е чистотата на публичните пространства, от където също се събира много отпадък ежедневно.
Третата услуга е предварителното третиране и депониране на отпадъците и изпращане на изчисленията към РИОСВ.
Тези услуги не винаги са свързани с това колко боклук изхвърляме, но законодателят е казал, че е важно да се приближим, колкото се може по-близо до това.
Как ще направите така, че този механизъм да бъде приложен по най- справедливия начин?
„Законодателят е предложил три варианта, от които общините да си изберат.
Първият вариант е с индивидуално измерено количество.
Вторият вариант е на база брой съдове, които се използват и честота на извозването
Третият вариант е на база брой ползватели на имот.
Българските общини без изключение са се насочили към третия вариант, защото това е единственото практично нещо, което биха могли да си позволят.
Другата тема, която разгневи страшно много благоевградчани е синята зона. В топ центъра на София синята зона е 2 лв. на час, в Благоевград е един от най- бедните градове в България, кой ще може да плаща синя зона? Има места, които са общинска собственост, но са заградени и поставени надписи като например „частен дом“ и на тях никой не може да паркира, т.е. направихте ли един анализ на цялостната картина за паркирането в Благоевград, която е ужасяваща?
Байкушев: Платено паркиране има на всякъде в Европа. В областен град като Благоевград, където са регионалните центрове на цялата държавна администрация, целта на въвеждането на платено паркиране е да се осигури достъп на всички, които искат да си свършат работа в някоя от институциите. Съща така да се осигури достъп на бизнеса в Благоевград до своите обекти и изобщо да има възможност всеки, които има работа в центъра на града да може да паркира срещу заплащане, разбира се. Също така да се осигури място за паркиране и за хората с увреждания.
„Целта на заплащането за паркиране е да се финансира дейността на общинското дружество, където да има автомобили, паяк, скоби, да има всеки възможност да си закупи талонче, да заплати смс, всичко това струва пари, защото зад него стои техника, стоят хора, стоят софтуери. Така, че това е нещо напълно нормално.“
„Многократно на сесии на общинския съвет, общински съветник заявява, че целта на синята зона е да се съберат пари да се построят паркинги, но такава цел никой никъде не си поставя. Това е така, защото толкова пари, колкото са необходими за построяване на паркинг от платеното паркиране не могат да се съберат. Един паркинг струва милиони левове, на фона на прихода от едно общинско дружество за синя зона, който е нищожен.“ Байкушев обясни, че още преди да встъпи в длъжност дружеството „Паркинги и гаражи“е било на загуба.
Относно изграждането на публичен паркинг, Байкушев заяви, че място за такъв няма от 40 години и именно, заради това е предложил няколко варианта, които са включени в програмата за развитие на регионите с възможност да бъдат финансирани там или ще бъдат пуснати на публично- частно партньорство. През тази година общината е изградила един временен паркинг в района на Американския университет с над 100 места, като за следващата година е планирано изграждането на още един временен паркинг над болница „Пулс“. Междувременно с допълните приходи, които ще се реализират, ще се направи цялостен режим на контрол на достъп до болницата, за да може хем да се паркира, хем да не се задръства мястото за минаване на линейките.
До момента в Наредбата е предвидено кметът, лекари, полицаи, общински съветници и други лица, заемащи публична длъжност да не плащат синя зона. Кметът е предложил те да плащат синя зона, макар и сумата да е символична.
Журналистът каза, че общинските съветници получават месечно възнаграждение и е редно да плащат за синя зона.
Относно темата дали децата ще плащат, за да посещават лятната академия за личностно и творческо развитие на децата, Байкушев заяви, че лятната академия струва на общината доста скъпо и е нормално за цял ден цената да бъде 10 лв., при положение, че това дете не само се пази през целия ден, но някой го учи и на изкуство, математика и други дейности. Той подчерта, че една частна бавачка взима за 1 час – 10 лв. Затова кметът е приел предложението на директора на центъра за личностно и творческо развитие на децата, посещенията да бъдат платени, като по този начин преподавателите ще получават едно нормално възнаграждение за положения от тях труд.
Журналист: Община Благоевград от всичките ли дейности трябва да печели, г-н Байкушев?
Община Благоевград няма право да печели. Тук не говорим за печелене, а за покриване на разходите. Както всичко се оскъпява през последните години, така се оскъпяват и дейностите на общината и ако ние си затваряме очите и казваме – не, ние ще намерим някакъв друг начин, знаете ли кой е начинът, това е начинът, който е измислен до момента. Първо се вземат заеми, после започват да се харчат незаконно целеви средства, по престъпен начин е това впрочем, защото е в нарушение на закона и на Наказателния кодекс, след което следват нови заеми и ние влизаме в една дълга спирала само, за да кажем – не, ние няма да вдигаме данъците и таксите. Много по – честно е според мен да кажем – вижте хора, разходите растат, ние искаме да предоставим по- добра услуга, ние искаме нашият град да се развива и именно, заради това ще трябва всички ние да поемем тези разходи и когато става въпрос за такси, те са за предоставяне на конкретна услуга на конкретен потребител. Именно затова конкретния потребител трябва да плати, не да финансираме таксите през данъците, защото това не е справедливо, не е логично, не е устойчиво и не ни позволява да финансираме поддръжката на града. И Благоевград и другите градове са в инфраструктурен разпад, защото няма пари.