Спанакът съдържа достатъчно количество желязо за прочистване на кръвта и цялото тяло. Също така спанакът активира дейността на панкреаса и нормализира червата. Той съдържа много растителни протеини, витамини A C и B. За всички тези предимства спанакът получи прозвището – „кралят на зеленчуците.“ Спанакът е полезен при различни заболявания на нервната система, висока захар, вегетативна дистония, изтощение и различни възпаления в организма. Това растение трябва да бъде включено в менюто ви.. Спанакът е чудесен за салати, върви добре с месни и рибни ястия, подходящ е за сутрешни яйца и като основа за сос.
Съдържание на калории и химичен състав на спанак
100 г спанак съдържа: 23 kcal, 0,3 g мазнини, 2,9 g протеин, 2 g въглехидрати, 91,6 g вода, 1,3 g диетични фибри, 0,1 g наситени мастни киселини, 1,9 g моно- и дизахариди, 0 , 1 g ненаситени мастни киселини, витамини A, B1, B2, B5, B6, C, E, H, K, PP, бета-каротин, холин, минерали: 13,51 mg желязо, 83 mg фосфор, 24 mg натрий, 82 mg магнезий, 106 mg калций, 774 mg калий. Знаеше ли? Количеството желязо в спанака е леко преувеличено, защото първият му изследовател беше невнимателен и не постави десетична запетая, а малко по-късно друг изследовател потвърди фалшивия резултат въз основа на данните, получени при изследването на сухия спанак. Но при второто проучване съдържанието на желязо е по-високо поради липсата на вода. В прясно растение не 35 мг желязо, а 3,5 мг. Между другото, ниската концентрация на желязо се усвоява по-добре от организма. Неточността е открита през 1937 г., но митът е официално разсеян едва през 1981 година..
Употребата на спанак в официалната медицина
В официалната медицина спанакът се предписва на пациенти с рак по време на химиотерапия и възстановяване.. Съдържа огромно количество антиоксиданти, които помагат на пациентите да се възстановят по-бързо. Също така спанакът е добър за предотвратяване на пародонтоза и укрепване на венците. При редовна употреба венците бързо спират кървенето. По същата причина спанакът се счита за помощник на сърдечния мускул и при нормализиране на кръвното налягане. Предписва се и при болки в долната част на гърба, хипертония и ентероколит…
Ползите от спанак за тялото
Спанакът съдържа много хранителни вещества, премахва токсините и токсините от тялото. Този много здравословен зеленчук е на второ място след морковите по съдържание на каротин. Желязото в спанака дава възможност на хемоглобина да доставя по-активно кислород в клетките на тялото, подобрява метаболизма и помага на тялото да произвежда енергия. Спанакът е отличен за профилактика и лечение на много заболявания. Редовната употреба на този полезен продукт укрепва зъбите и венците, предотвратява развитието на тумори и анемия, укрепва кръвоносните съдове и стимулира червата и панкреаса…
Спанакът се предписва на пациенти с лъчева болест. Полезен е и за бременни жени и деца, благодарение на голямата маса от витамини и минерали. Спанакът стимулира активността на слюнката и панкреаса. Като диетичен продукт се използва като храна при захарен диабет и заболявания на нервната система. Има тонизиращо, противовъзпалително, слабително и диуретично действие.
Спанакът помага на тялото да произвежда важни хормони, отслабва, нормализира въглехидратния метаболизъм и предпазва лигавиците от увреждане. За хората, които често са стресирани, спанакът помага да се възстанови работата. Това растение подобрява работата на щитовидната жлеза, тъй като съдържа достатъчно количество йод. Спанакът се усвоява добре и се усвоява бързо от организма. Съдържа много хлорофил и фибри, което го прави прекрасно средство за запек.А спанакът е много добър и за очите, поради съдържанието на лутеин, който защитава нервните клетки и предотвратява дегенерацията на ретината.. Когато се консумира редовно, лутеинът се натрупва в очните тъкани, подобрява зрителната острота и намалява стреса и умората.